fbpx

ROZHOVOR: Deti na tréningoch rastú iba ak to chcú samé. Donútením nič nedocielime, hovorí uznávaná trénerka

Nikoleta Platková sa aktuálne venuje trénovaniu s deťmi a učí ich predovšetkým tímovej práci. Zdroj: Archív NP
V článku na istream.sk sa dočítate:
  • Aké cviky patria do detských tréningov?
  • Ako Nikoleta motivuje unavené deti?
  • Ako sa tréningy odrážajú v bežnom živote detí?
  • Čo robí, keď dieťa nestíha s ostatnými?
  • V čom sa líši trénovanie detí a dospelých?

Nikoleta Platková prišla na popradské cvičisko s nápadom, ktorý rozvíja dynamiku, silu, energiu a koncentráciu aj u tých najmenších detí. Začínala so ženskými skupinovými tréningami, spolupracuje s Gymnathlonom a aktuálne vedie detské skupinové tréningy v Poprade. Vďaka nim sa deti socializujú, vytvárajú nové vzťahy a budujú komunitu, čo prispieva k ich rozvoju a vytváraniu lepšej budúcnosti.

V rozhovore pre istream.sk nám vysvetlila,

  • ako skupinové tréningy dokážu ovplyvniť detskú budúcnosť,
  • čo je pri trénovaní s deťmi najdôležitejšie,
  • a podelila sa s nami aj o pravidlá, ktoré deti na jej tréningoch musia dodržiavať.

Ako nápad s detskými tréningami vznikol?

Ako Cvičisko sa snažíme prichádzať stále s novými nápadmi a ja som tiež typ človeka, ktorý rád skúša niečo nové. Chcela som sa viac zdokonaliť v tom, čo ma baví a nabrať skúsenosti. Tento nápad mi utkvel v hlave v čase, keď som začala trénovať ako asistentka v Gymnathlone v Poprade a chytilo ma to natoľko, že som si povedala, že skúsim prísť s takýmto nápadom aj k nám do Cvičiska.

Prečo ste sa rozhodli pre tento typ tréningov?

Deti sa potrebujú hýbať, milujú pohyb a je veľmi zaujímavé s nimi pracovať. Prijala som to ako možnosť a posun ukázať niečo nové, svoje kvality aj vedomosti. Tréningy dávajú deťom energiu, vzniká komunita, priateľstvá a my sme tvory, ktoré sa potrebujú socializovať. Dieťa získava nové pohybové návyky a ak je príležitosť, tak je potrebné, aby sa dieťa rozvíjalo a rástlo. Môže ísť o rozvoj výbušnosti, dynamiky alebo sily, a to podľa toho, na čo má dieťa predispozíciu a ku akému športu inklinuje.

V čom vás trénovanie detí prekvapilo?

Trénovať deti je iné ako trénovať klientov individuálne alebo skupinovo pri ženách. V prvom rade treba vynaložiť viac energie, treba ich zaujať, komunikovať a pracovať s nimi do hĺbky. Dlhé série cvičení pre nich nie sú zaujímavé. Naopak, krátke cvičenia, kde vedia vynaložiť 100 % svojej energie, sú pre nich zábavnejšie a zaujímavejšie.

Na tréningoch sa sústreďuje na rozvoj sily, rýchlosti a dynamiky. Zdroj: Archív NP

V detských očiach vidieť snahu, chcenosť a hlavne chuť vyvinúť čo najväčšie úsilie, aby vo všetkom vynikli. V každom dieťati je niečo jedinečné, čo mňa ako trénerku dokáže zaujať a prekvapiť. Vedia ma dostať svojimi otázkami, chcú vedieť všetko.

Ako vyzerá taký klasický skupinový tréning?

V skupinovom tréningu sa venujem všestrannej pohybovej príprave. Či už sú to mobilizačné cvičenia, stred tela, stabilizácia, rozcvička, bežecká abeceda. Kladiem veľký dôraz aj na koncentráciu. Dieťa sa potrebuje vedieť koncentrovať, počúvať, čo tréner hovorí, a takisto je dôležitý aj reakčný čas. Je dobré nastaviť si od samotného začiatku systém, aby deti vedeli, čo si môžu dovoliť a čo nie.

S menšími deťmi tréning prebieha formou zábavnej hry. Deti majú kopec energie a potrebujú sa vyblázniť. Do tréningov zaradzujeme skoky, loptové hry, zvýšenie kondície a cvičenia, ktoré prebiehajú v skupinách, aby sa dieťa naučilo aj tímovo pracovať a zapájať kolektívneho ducha. U väčšej skupiny detí sledujem prácu dolných končatín, držanie tela, správne nastavenie, posilnenie a narovnanie chrbtice a výbušnosť. Tiež je potrebné rozvíjať silu, rýchlosť a dynamiku.

Aké podmienky by malo dieťa spĺňať na to, aby mohlo začať s trénovaním? Kedy dieťa zoznámiť s trénovaním?

Dieťa by malo začať s pohybom od najskoršieho veku. Myslím si, že podmienky ani optimálny vek v tomto nie sú stanovené. Počas tréningov si všímam, či sa dieťa vie prispôsobiť a vžiť do cvičenia a tam presne vidím predispozície a to, k čomu dieťa inklinuje.

Čo si rodič môže predstaviť pod prínosmi skupinových tréningov?

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie