fbpx

ROZHOVOR: Digitálny nomád Michal žije na Bali: Je to tvrdá práca, ktorá vám môže priniesť finančnú slobodu, ale nemusí, je to o pokusoch aj omyloch

Michal Dedinský je digitálny nomád, žije na Bali, vlastní viacero online firiem a na nomádstve miluje slobodu voľby. Zdroj: Archív MD
V článku na istream.sk sa dočítate:
  • Aké 4 veci potrebuje digitálny nomád?
  • Ako vyzerá Michalov bežný pracovný deň?
  • Prečo sú Slováci konzervatívni voči nomádstvu?
  • Ako môže nomádstvo narušiť rodinné vzťahy?
  • Prečo to nie je pre každého?

Michal Dedinský vyštudoval strojárstvo a už počas štúdia ho zaujala online práca, s ktorou sa začal zoznamovať hneď po promóciách. Na vlastnú päsť sa vrhol do samoštúdia, kurzov a stáží v oblasti marketingu, ktoré ho po niekoľkých rokov vystrelili na vedúcu pozíciu v prestížnej česko-slovenskej agentúre. Neskôr založil aj vlastné online firmy, odišiel na Bali a stal sa z neho digitálny nomád, ktorý pracuje flexibilne od pondelka do piatka akurát s dlhšími obednými pauzami. Nomádi nepracujú menej ako ľudia v klasických kanceláriách, rozdiel je len v rozvrhnutí pracovného času.

Ako ste sa zoznámili s digitálnym nomádstvom?

S digitálnym nomádstvom som sa zoznámil v čase, keď ma štúdium strojárčiny prestalo napĺňať. Cítil som, že potrebujem zmenu a hľadal som spôsob, ako spojiť prácu s väčšou slobodou. Keď som raz večer surfoval po internete namiesto učenia sa na skúšky, narazil som na články o ľuďoch pracujúcich online z rôznych kútov sveta. Začal som sa viac zaujímať o práci online a postupne som objavoval cestu k tomu, ako robiť to, čo ma baví, bez ohľadu na čas a miesto.

Čo vás presvedčilo, aby ste do toho išli?

Presvedčila ma túžba po slobode, možnosť pracovať odkiaľ chcem, kedy chcem, a robiť to, čo ma skutočne baví a napĺňa. Deň po promóciách som sa rozhodol nenastúpiť do práce v mojom odbore a namiesto toho som odišiel na 3 mesiace do USA na program Work and Travel. Chcel som si utriediť myšlienky a nájsť svoj smer. Pamätám si, ako som stál na balkóne v Miami, nevedel som presne, ako to všetko dosiahnem, ale cítil som, že to dokážem. Počas tohto pobytu sme s kamarátkou založili blog o zdravom životnom štýle a to bol môj prvý krok k online podnikaniu.

Čo sa dialo potom?

Po návrate na Slovensko som sa vrhol do sveta marketingu. Samoštúdium, online kurzy, mentoringové hodiny, stáž. Využil som každú príležitosť na učenie. Nebolo to ľahké, zažil som mnoho pádov, ale každá skúsenosť ma posunula vpred. Za pár rokov som sa z úplného začiatočníka, ktorý spravil kopec chýb, vypracoval do vedenia jednej z najväčších marketingových agentúr na Slovensku a v Česku. Pracovali sme s najväčšími klientmi na trhu, popritom som sa podieľal na smerovaní agentúry a založil som  aj vlastné online firmy.

Kedy sa človek stáva digitálnym nomádom?

Keď si uvedomí, že môže pracovať na diaľku a zároveň žiť alebo cestovať kdekoľvek na svete. Nie je to len o zmene miesta, ale hlavne o zmene myslenia. Je to moment, keď pochopíte, že vaša práca už nie je viazaná na konkrétnu kanceláriu alebo mesto. Stať sa digitálnym nomádom je viac o slobode a flexibilite než o konkrétnej destinácii.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Michal Dedinský (@michal_dedinsky)

Bez čoho sa nezaobíde?

Z mojej skúsenosti sú 4 veci, bez ktorých sa digitálny nomád nezaobíde. Prvou je spoľahlivé internetové pripojenie. To je základ pre akúkoľvek prácu online. Druhá vec je schopnosť prispôsobiť sa novému prostrediu a rešpektovať miestne zvyky a kultúru. Tretia je disciplína – keď pracujete na diaľku, musíte sa vedieť sami motivovať a organizovať. A štvrtá vec je dostatočný príjem, ktorý tento životný štýl umožní. Nie je to len o cestovaní, ale aj o udržateľnom spôsobe života a práce.

Ako nomádstvo dokáže zmeniť životný štýl? A ako je to s voľným časom?

Nomádstvo úplne mení pohľad na svet. Umožňuje vnímať veci z rôznych uhlov, pretože každé nové miesto prináša vlastné výzvy a krásy. Je to hlavne o slobode voľby, kde žiť, pracovať a ako tráviť čas. Nemyslím si, že nomádi pracujú menej ako ľudia v klasických zamestnaniach. Rozdiel je v tom, že máme väčšiu flexibilitu v tom, ako si rozvrhneme pracovný čas počas dňa či týždňa. Môžeme si napríklad urobiť dlhšiu obednú pauzu na surfovanie a potom pracovať večer.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Michal Dedinský (@michal_dedinsky)

Ako vyzerá váš pracovný deň?

Deň začínam v posilňovni, saune a ice bath. To mi pomáha naštartovať telo aj myseľ. Potom prevažne pracujem z domu alebo coworkingu. Počas dňa čítam knihy, počúvam podcasty, audioknihy alebo pozerám online kurzy. Popoludní si dáme so snúbenicou prestávku na prechádzku po pláži, čo nám pomáha prečistiť si hlavu. Cez víkendy cestujeme a spoznávame Bali. Každý deň je trochu iný, ale vždy sa snažím o rovnováhu medzi prácou, vzdelávaním a osobným životom.

Je niečo, čo vám zo života bežného zamestnanca chýba?

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie