V nedeľu večer zaznamenali stredne silné zemetrasenie v Rumunsku. Otrasy cítili aj v 240 kilometrov vzdialenom hlavnom meste susedného Moldavska.
Okolo 20:35 hod. SELČ otriaslo seizmickou zónou Vrancea v Rumunsku mierne zemetrasenie. Podľa Rumunského národného inštitútu geologických vied (INCDFP) malo zemetrasenie magnitúdu 4,6 a podľa Americkej geologickej služby (USGS) 4,2 a došlo k nemu v hĺbke viac ako 136 kilometrov, informuje Időkép.
Epicentrum sa nachádzalo v regióne Vrancea, neďaleko Gura Teghii, 73 kilometrov východne od Brašova. Zemetrasenie bolo cítiť vo viacerých mestách vrátane moldavského hlavného mesta Kišiňov, ktoré je vzdialené 240 kilometrov, ale neboli hlásené žiadne významné škody.
Južná Európa zaznamenáva slabšie otrasy vo viacerých oblastiach, avšak zväčša v rovnakých regiónoch. Ako informuje iMeteo, pravidelné otrasy pociťujú na severnej Sicílii, presnejšie v južnom Grécku, kde zemetrasenie evidujú na dvoch lokalitách − pri Zakyntose a v oblasti Dodekanisa, čo je skupina gréckych ostrovov v Egejskom mori.
V pondelok ráno sa okolo 5:30 h. triasla zem s magnitúdou 2,8 pri pobreží polostrova Chalkidiki, 22 km juhovýchodne od Lerissósu a približne 100 km od Solúna.
O približne hodinu a pol skôr sa vyskytlo slabšie zemetrasenie v Dokekanise nad Krétou, kde sa zem triasla intenzitou 2,5 magnitúdy.
Zmienenú Sicíliu zasiahli dokonca dvakrát po sebe menšie zemetrasenia počas noci, a to okolo 3. hodiny, kedy oba otrasy dosiahli intenzitu 2,1 magnitúdy.
Podobné zemetrasenia so slabšou silou registrujú častejšie naprieč južnou Európou akoby v línii od Sicílie po Turecko. Spôsobuje to uvoľňovaniu tlaku medzi jednotlivými tektonickými doskami, ktoré tu na seba narážajú.