Priemyselné srdce Martina utrpelo tvrdý úder. V apríli 2025 sme informovali o výrobcovi obuvi Ecco, ktorý pôsobí na piatich kontinentoch a rozhodol sa optimalizovať svoje výrobné kapacity. To znamená, že v lete definitívne ukončí výrobu vo svojom závode na Slovensku.
Rozhodnutie sa dotkne až 650 zamestnancov. Aj keď firma tvrdí, že ide o nevyhnutný krok v reakcii na globálne ekonomické výzvy, pre mnohých ide o šokujúcu správu, ktorá ukončuje jednu významnú éru slovenského priemyslu. Ecco v Martine funguje už od roku 1998.
Firma chystá opatrenia pre zamestnancov
Podľa vedenia je cieľom tejto zmeny prispôsobiť produkciu aktuálnym potrebám trhu a zabezpečiť efektívnejšie fungovanie celej siete výrobných závodov. Išlo o náročný, no nevyhnutný krok, píše Plus 1 deň.
„Naši zamestnanci mali významný vplyv na našu spoločnosť a za takmer 30 rokov výrazne prispeli k úspechu spoločnosti ECCO, za čo sme im vďační,“ ozrejmil generálny riaditeľ ECCO Slovakia Petr Milan.
Firma chystá pre všetkých zamestnancov kompenzačné balíčky a ako povedali v apríli, okrem toho sa zaviazalo, že bude postupovať v súlade s kolektívnou zmluvou a poskytne ľuďom potrebnú starostlivosť, aby zvládli túto náročnú zmenu.
Napriek tomu je to pre zamestnancov, ktorí zostanú bez práce, len malá náplasť. V tejto lokalite je totiž veľmi náročné, ak nie až nemožné, získať prácu. Nepriaznivá situácia sa dotkne najmä starších zamestnancov, ktorí sú tesne pred dôchodkom.
„Je to šok! Je nám veľmi ťažko, aj psychicky, ale musíme to nejako zvládnuť. Prácu všetci potrebujeme. Ja mám tri roky do dôchodku a nejaký príjem musím mať, lebo každý potrebuje bývať, jesť,“ dodala s ťažkým povzdychom pani Janka, ktorá v martinskom Ecco pracovala 19 rokov.
Ľudia budú musieť za prácou dochádzať
O zamestnanie príde aj manželský pár, ktorý je o pár rokov mladší. Nad otázkou, aké budú ich ďalšie kroky po strate zamestnania, ešte ani neuvažovali.
„Je to veľmi ťažké. Tie lepšie pracovné miesta aj čo sa týka platu sú už v tomto meste obsadené a človek ak má dieťa a hypotéku, tak tá mzda je veľmi veľmi nízka. V Martine ľudia zarábajú okolo 800-900 eur v čistom,“ ozrejmil nezávideniahodnú rodinnú situáciu 42-ročný Milan.
Predseda odborovej organizácie nezasiahne len zamestnancov firmy, ale celkovo lokalitu Martina. „Ľudia to tu budú mať veľmi ťažké. Vezmite si, že ak je teraz v Martine 900 voľných pracovných miest, 650 nezamestnaných tento pracovný trh dokántri. Ľudia odtiaľto teda budú musieť za prácou dochádzať inde. Napríklad do 30 kilometrov vzdialenej Žiliny,“ vysvetľuje Húšťava.
Pokračujú v štrajkoch
Vedúci odborov bojujú o lepšie finančné ohodnotenie v rámci odstupného, než aké majú stanovené v kolektívnej zmluve. Pôvodné znenie sa týka vyplatenia ôsmich platov a čiastky v závislosti od odpracovaných rokov.
„My žiadame 3000 eur pre každého prepusteného zamestnanca. K tomu sa však vedenie postavilo tak, že na to firma nemá peniaze, že na to majitelia v Dánsku neuvoľnili zdroje,“ dodal predseda odborov.
Končiaci zamestnanci plánujú v štrajkoch pokračovať a chystajú protestné zhromaždenia priamo pred sídlom spoločnosti v Dánsku. Vyriešiť potrebujú iba formálne záležitosti.
„Doprava autobusmi by sa dala finančne zvládnuť, takže tú zvolíme. Len potrebujeme nejakú kontaktnú osobu v Dánsku s tamojším občianstvom, lebo to tam nemôže organizovať Slovák,“ doplnil na záver Húšťava.