Rusi cítia KRIVDU, do olympijskej kvalifikácie ich NEPUSTIA: Otvorený list prezidentke MOV!

Ruskí krasokorčuliari
Ruskí krasokorčuliari spochybňujú rozhodnutie ISU. FOTO: x.com/@figureskatingRu,,@ISU_Figure
Reklama

Ruskí krasokorčuliari Alexandra Stepanovová a Ivan Bukin sa rozhodli verejne apelovať na novú prezidentku Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Kirsty Coventryovú. V otvorenom liste ju žiadajú o pomoc po tom, čo im Medzinárodná korčuliarska únia (ISU) zamietla udelenie neutrálneho statusu pre kvalifikáciu na zimné olympijské hry 2026 v Miláne a Cortine d’Ampezzo.

Známy tanečný pár neskrýva sklamanie: „My nie sme politici, sme športovci. Od detstva tvrdo pracujeme, aby sme mohli korčuľovať na olympijskom ľade. Toto rozhodnutie nás zničilo,“ uviedli na sociálnych sieťach. K ich frustrácii prispieva aj fakt, že rozhodnutie ISU prišlo bez akéhokoľvek oficiálneho vysvetlenia.

ISU odmietla žiadosti, dôvody ostávajú tajomstvom

ISU minulý týždeň informovala, že v rámci dodatočnej olympijskej kvalifikácie, ktorá sa má uskutočniť v septembri v Číne, udelila neutrálny štatút len jednotlivcom. Tanečné páry a športové dvojice boli zamietnuté bez možnosti náhrady, a to aj napriek tomu, že ruská strana dodržala požiadavky na nahlásenie základného aj náhradného tímu.

Aj keď ISU oficiálne nezverejnila mená zamietnutých športovcov, ruské médiá jednoznačne uvádzajú, že medzi nimi boli práve Stepanovová s Bukinom a tiež športová dvojica Anastasija Mišinová – Alexander Galljamov.

FOTO: x.com/@figureskatingRu

Nádej v rukách Coventryovej

Alexandra Stepanovová a Ivan Bukin sa obrátili priamo na Kirsty Coventryovú, bývalú špičkovú plavkyňu zo Zimbabwe a olympijskú víťazku, ktorá v minulosti viackrát apelovala na férovosť a apolitickosť športu.

„Vás, pani prezidentka, prosíme ako niekoho, kto vie, čo znamená obetovať roky života snu o olympiáde. Veríme, že nikto iný nám nemôže lepšie rozumieť,“ napísali v liste. Dúfajú, že Coventryová využije svoj mandát a prinúti ISU transparentne vysvetliť svoje rozhodnutie.

Opakuje sa história z roku 2018

Nie je to prvý raz, čo sa Stepanovová s Bukinom cítia byť nespravodlivo vyradení z olympijskej scény. V roku 2018 nemohli štartovať na zimných hrách v Pjongčangu kvôli kolektívnym sankciám uvaleným na ruský tím za štátom riadený dopingový systém. Ani vtedy neboli obvinení z konkrétneho priestupku.

„Dnes sa história opakuje. Znova nás potrestali bez vysvetlenia a opäť sme bez možnosti obhajoby. Žiadame len jediné – právo súťažiť,“ uviedli s odkazom na olympijské hodnoty, ktoré majú šport povyšovať nad politiku.

Možný spor pred CAS

Hoci ISU označila svoje rozhodnutie za konečné a neodvolateľné, ruská strana podľa tamojších médií zvažuje právne kroky. Nevylučuje podanie žaloby na Športový arbitrážny súd (CAS), ktorý by mohol prípad posúdiť z hľadiska porušenia práv športovcov.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Šport