Ukrajina už na začiatku zimy plne prechádzala do defenzívy, Rusi naopak zosilňujú tlak pozdĺž celej frontovej frontu. Pomalý postup hlásia pri Bachmute, Avdijivke aj juhozápadne od Donecku. Ukrajinskí obrancovia si pomaly pripravujú nové línie obrany.
Vyzerá to, že ruskej armáde sa konečne podarilo to, o čo sa usilovala bezmála desať rokov. V stredu definitívne obsadila celé mesto Marjinka ležiace asi dvadsaťpäť kilometrov juhozápadne od centra Donecku. Teda aspoň to, čo z neho zostalo. Kedysi deväťtisícová obec je dnes len rozstrieľanou hromadou trosiek pripomínajúcich zábery z post-apokalyptických filmov.
Udržanie predmostí na ľavom brehu Dnepra ich stojí čoraz viac síl
„Bolo to nad ránom, hrozne sa nám chcelo spať. Všade hrozný ľad. S Cyganom sme vzali vlajky a rozbehli sa. Tam na konci Marjinky je taký zelený plot, na ňom sme vyvesili ruskú vlajku, na druhý koniec vlajku 150. divízie,“ popísala ovládnutie mesta dvojica vojakov zo 150. motostreleckej divízie, ktoré portál Readovka predstavil pod bojovými menami Supra a Cygan.
Podľa niektorých ruských zdrojov síce ukrajinskí obrancovia operujú v severozápadných okrajoch Marjinky a ukrajinský generál Oleksandr Tarnavskyj vyhlásil, že mesto ešte úplne nepadlo, avšak aj ukrajinskí analytici Marjinku de facto odpísali a sústredia sa na ďalšiu líniu obrany. Rusom sa totiž teraz otvára cesta na juhozápad na Kurachovo a Vuhledar.
„Marjinka padla. Do Kurachova je to po ceste štrnásť kilometrov. Medzi nimi sú len polia, farmy a jedna malá dedina. Teraz vrhnú všetky sily do prelomu na Kurachovo a Vuhledar. Som si takmer istý, že práve tu sa odohrá ďalšia ofenzíva orkov,“ bije na poplach ukrajinský veterán Mykola Vorošinov.
Podobné správy navyše prichádzajú aj z ostatných úsekov frontu. Rusom sa darí pomaly postupovať pri Bachmute a ukrajinská armáda tu stratila podstatnú časť územných ziskov z letnej protiofenzívy, keď si tu 3. útočná brigáda postavená na zvyšku práporu Azov vybavovala s Rusmi účty za Mariupol.
Severne od Bachmutu sa Rusi tlačia na Časiv Jar, južne zase útočia na Kliščijivku, ktorú Ukrajinci oslobodili v lete. Podľa západných expertov sa však zatiaľ nezdá pravdepodobné, že by ukrajinská obrana v tejto časti viac ako 1 200 kilometrov dlhého radu mala skolabovať.
„Ukrajina je ďalej schopná organizovanej obrany, ale je pravdepodobné, že v oblasti Bachmutu nebude v najbližšej dobe schopná väčších ofenzívnych operácií. Skôr budú ďalej pokračovať operácie menších pechotných zoskupení a nedávne ruské zisky môžu byť v nasledujúcich týždňoch opäť ohrozené,“ píše vojenský analytik Emil Kastehelmi.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)