Ruská ekonomika odoláva sankciám, ktoré na ňu uvalili západné štáty. V aktuálnom roku vykáže rast okolo 3,5 %. Prezident Vladimír Putin to oznámil na investičnom fóre Russia Calling v Moskve. Západ podľa neho technologicky zaostáva. Rusko je podľa pripravené viac spolupracovať s Čínou.
Ruská ekonomika je zameraná na export. V roku 2022 klesol hrubý domáci produkt (HDP) o 2,1 %. Krajina sa vyrovnávala s dopadmi sankcií, ktoré na ňu uvalili západné štáty v snahe izolovať Rusko po napadnutí Ukrajiny. Snažili sa mu sťažiť predaj surovín, pretože peniaze z predaja pomáhajú Moskve financovať vojnové ťaženie.
Podľa slov Putina je dnes HDP vyšší ako pred útokom v podobe západných sankcií a očakáva, že tento rok sa zvýši najmenej o 3,5 %, uviedla agentúra Reuters.
Ekonomika krajiny preukázala svoju odolnosť. Hospodárstvo ťaží z citeľného zvýšenia výdavkov na zbrojenie v súvislosti s vojnou na Ukrajine, ktorú Moskva oficiálne nazýva špeciálnou vojenskou operáciou.
Nepriaznivé dopady majú však vysoké úrokové sadzby. Podľa analytikov budúci týždeň zvyši ruská centrálna banka základný úrok na 16 %. Banka má inflačný cieľ na 4 %. Miera inflácie je kvôli vysokému domácemu dopytu výrazne vyššia. Je zrejmé, že koncom roka bude nad 7 %. Rusko má nedostatok pracovnej sily a miera nezamestnanosti klesla na 2,9 %.
Monopol Západu zanikne, tvrdí Putin
Ruský prezident vyzdvihol zdravie ruskej ekonomiky a štátnych financií. Západné sankcie podľa neho len ukazujú, že nemajú na ruskú ekonomiku žiadny významnejší dopad. Uviedol, že deficit štátneho rozpočtu v novembri opäť klesol. Za prvých 11 mesiacov roku 2023 sa znížil na 878 miliárd rubľov (8 873 147 020,00 eur), to je takmer pol percenta HDP.
Západný finančný systém technologicky zaostáva, zvyká si na monopoly a exkluzivitu, na nedostatok skutočných alternatív, na zvyk nič nemeniť, že sa stáva archaickým, dodal Putin. Vyjadril sa, že monopol veľkých západných bánk kvôli technologickej revolúcii v nasledujúcich rokoch zanikne.
Putin oznámil, že Rusko je pripravené spolupracovať s Čínou v akejkoľvek oblasti, a to aj vrátane vojenských technológií. Podľa jeho slov sa to týka budúceho svetového poriadku, zaistenia ich bezpečnosti a opúšťania tradičných obchodných vzťahov, ktoré sú založené na princípe nákup a predaj. Prezident má s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom veľmi priateľské vzťahy.