Po takmer troch rokoch vojny na Ukrajine čelí ruská ekonomika rastúcemu tlaku sankcií a rastúcim vojnovým výdavkom. Napriek tomu, že doteraz dokázala odolávať sankciám, odborníci predpovedajú v roku 2025 výrazné ekonomické výzvy vrátane vysokej inflácie, spomalenia rastu miezd a poklesu príjmov z ropy a plynu.
Náročná adaptácia na sankcie
Na ruskú ekonomiku sa bližšie pozrel portál idnes.cz s odvolaním na The Moscow Times. Hoci americký prezident Joe Biden pôvodne predpovedal dramatický kolaps ruskej ekonomiky, Moskve sa podarilo udržať si relatívnu stabilitu.
Ruská ekonomika v roku 2022 medziročne klesla len o 2,1 %, čo bolo menej, ako sa očakávalo. Nasledujúce roky dokonca zaznamenala rast – v roku 2023 o 3,6 % a v roku 2024 o približne 3,8 %. Za týmto vývojom stáli obchodné vzťahy s Čínou a Indiou, ako aj schopnosť obchádzať sankcie.
Rastúca inflácia a úrokové sadzby
Ruské hospodárstvo však v súčasnosti pociťuje následky vojnových výdavkov a sprísnenia sankcií zo strany Západu. Inflácia zostáva vysoká, čo vedie ruskú centrálnu banku k zvyšovaniu úrokových sadzieb, ktoré už teraz dosahujú rekordných úrovní. To spôsobuje obmedzenie dostupnosti úverov pre obyvateľov a podniky, čím sa spomaľuje ekonomický rast.
Podľa Medzinárodného menového fondu (MMF) by ruský hrubý domáci produkt (HDP) mohol v roku 2025 vzrásť len o 1,3 %. Iné odhady predpokladajú mierne vyšší rast, no riziko recesie je stále reálne.
Klesajúce reálne mzdy a nedostatok pracovnej sily
Ruská ekonomika čelí aj poklesu tempa rastu reálnych miezd, ktoré by podľa odhadov mohlo v roku 2025 klesnúť z 8 % na 3,1 %. Situáciu zhoršuje aj nedostatok pracovnej sily, ktorý spôsobila mobilizácia v dôsledku vojny. Mnohé podniky sa obávajú ďalších odvodov pracovníkov na front, čo by mohlo ešte viac narušiť ich fungovanie.
Pokles príjmov z ropy a plynu
Zatiaľ čo príjmy z predaja ropy a plynu zostávajú významným pilierom ruskej ekonomiky, v roku 2025 by mohli výrazne klesnúť. Analytici očakávajú pokles v dôsledku zastavenia tranzitu plynu cez Ukrajinu, čo zníži celkový export plynu o približne 10 %. Príjmy z ropy a plynu zároveň závisia od svetových cien a od výšky zliav, ktoré Moskva poskytne svojim obchodným partnerom.
Oslabenie rubľa a neistá budúcnosť
Ekonomické tlaky sa prejavia aj na hodnote rubľa. Odborníci predpovedajú jeho oslabenie o 10 až 20 % voči doláru, pričom kurz by sa mohol pohybovať v rozmedzí 110 až 120 rubľov za dolár. Ak by však cena ropy na globálnych trhoch klesla, rubeľ by mohol oslabiť ešte viac.
Ruská ekonomika vstupuje do roku 2025 s významnými výzvami, ktoré môžu viesť k spomaleniu rastu či dokonca k recesii. Hoci príjmy z ropy a plynu zostávajú kľúčové, stúpajúce vojnové výdavky, vysoká inflácia a nedostatok pracovnej sily znižujú jej odolnosť voči sankciám. Budúcnosť ruskej ekonomiky bude závisieť od vývoja konfliktu na Ukrajine a globálnych trhových podmienok.