Ruská novinárka, ktorá kritizuje vojnu na Ukrajine, unikla z domáceho väzenia. Sledovací náramok odhodila v lese

barabašová
Organizácia Reportéri bez hraníc (RSF) 5. mája oznámila, že pomohla utiecť ruskej novinárke Jekaterine Barabašovej z Ruska do Francúzska. Barabašová unikla z domáceho väzenia 21. apríla. Novinárka kritizovala ruskú inváziu na Ukrajinu. Foto: TASR/AP
Reklama

Organizácia Reportéri bez hraníc (RSF) 5. mája oznámila, že pomohla utiecť ruskej novinárke Jekaterine Barabašovej z Ruska do Francúzska. 

„Utiekla som – nemala som inú možnosť. Žurnalistika v Rusku už neexistuje,“ povedala Barabašová novinárom v Paríži 5. mája.

Najnebezpečnejšia operácia

Barabašová unikla z domáceho väzenia 21. apríla, píše Kyiv Independent. Moskovský súd ju umiestnil do domáceho väzenia za zverejňovanie „falošných správ“ na svojom facebookovom účte o vojne na Ukrajine, uviedol 27. februára jej syn Jurij Barabaš.

RSF usporiadali tlačovú konferenciu po boku Barabašovej vo svojom sídle v Paríži, na ktorej prvýkrát od úteku z domáceho väzenia 21. apríla oznámili jej miesto pobytu.

„Jej útek z Ruska je jednou z najnebezpečnejších operácií, do ktorých sa RSF zapojili od drakonických ruských zákonov z marca 2022. Vysiela to jasný odkaz Kremľu: slobodné hlasy, ktoré sa odvážia hovoriť pravdu o vojne na Ukrajine, nemožno umlčať,“ povedal generálny riaditeľ RSF Thibaut Bruttin.

Vedela, že všetko bude v poriadku

Jekaterina Barabašová pricestovala pred tromi dňami do Francúzska a chce tam požiadať o politický azyl. Svoj útek nazvala ako veľmi ťažký, trval asi dva a pol týždňa a skrývala sa „nie v Rusku“, kde jej hrozí desať rokov vo väzení.

Jej pohyb potom monitoroval elektronický náramok. Označenie „falošné informácie“ o ruskej armáde sa používa pre každé vyjadrenie, ktoré nie je v súlade s oficiálnou politikou Kremľa a provládnymi médiami. Ľudskoprávne skupiny tvrdia, že ruské úrady to zneužívajú na bezprecedentný zásah proti disentu.

Barabašová sa 21. apríla nedostavila na súdne pojednávanie a úrady ju zaradili na zoznam hľadaných osôb. V pondelok v Paríži uviedla, že na úteku si zložila elektronický náramok. „Je niekde v ruskom lese,“ povedala s úsmevom.

Dva týždne sa skrývala a hranice prekročila na svoje narodeniny – 26. apríla. „Vedela som, že všetko bude v poriadku,“ uviedla.

Otvorene kritizuje ruskú vojenskú agresiu proti Ukrajine

Barabašová písala pre niekoľko spravodajských médií v Rusku vrátane ruskej služby Radio France Internationale (RFI). V minulosti písala pre web Republic, denníky Rossijskaja gazeta, Nezavisimaja gazeta, Forbes i agentúru Interfax.

Pochádza z ukrajinského Charkova, v tom čase to bola súčasť Sovietskeho zväzu. Otvorene kritizuje ruskú vojenskú agresiu proti Ukrajine. V marci 2022 na Facebooku napísala, že Rusko „bombardovalo krajinu“ a „zrovnalo so zemou celé mestá“. Niekoľko dní pred zadržaním sa vyznala z „nenávisti… voči tým, ktorí to všetko začali“, a „jej „nenávisť horí stálym plameňom, ktorý nič nedokáže uhasiť. Zomriem s ňou.“

Prvým známym útekom stíhaného novinára z Ruska je Marina Ovsiannikovová z ruskej štátnej televízie, ktorá protivojnovým nápisom protestovala proti vojne na Ukrajine počas živého TV vysielania. Ušla z domáceho väzenia a pri prechode cez hranicu jej tiež pomohla RSF.

Riaditeľ RSF Thibault Bruttin v pondelok na brífingu v Paríži povedal, že po prípade Ovsiannikovovej je pomoc novinárom pri úteku z Ruska oveľa ťažšia. Uviedol, že mu odľahlo, keď Barabašová už bola v bezpečí.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia