fbpx

Rusko podľa amerického generála nedosiahne vojenské víťazstvo na Ukrajine

Reklama
JB 43 Hirošima - Americký prezident Joe Biden (vpravo) a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa rozprávajú poèas ich bilaterálneho stretnutia v rámci summitu skupiny G7 (siedmich najbohatších ekonomík sveta) v japonskom meste Hirošima 21. mája 2023. Biden v nede¾u oznámil novú dodávku zbraní pre Ukrajinu. Urobil tak na stretnutí s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským na summite krajín skupiny G7 v japonskej Hirošime. TASR správu prevzala z agentúry AFP a webovej stránky stanice CNN. FOTO TASR/AP President Joe Biden, right, meets with Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy on the sidelines of the G7 Summit in Hiroshima, Japan, Sunday, May 21, 2023. (AP Photo/Susan Walsh)
Zdroj foto: TASR

Rusko nedosiahne vojenské víťazstvo na Ukrajine, povedal vo štvrtok predseda Zboru náčelníkov štábov americkej armády Mark Milley. Upozornil tiež, že Kyjev pravdepodobne v dohľadnom čase nevytlačí zo svojho územia všetkých ruských vojakov. 

„Túto vojnu z vojenského hľadiska Rusko nevyhrá. Jednoducho nie,“ vyhlásil Milley po virtuálnom rokovaní medzinárodnej kontaktnej skupiny pre koordináciu vojenskej pomoci Ukrajine.

Pôvodné strategické ciele Moskvy vrátane zvrhnutia vlády v Kyjeve sa podľa amerického generála nedajú vojensky dosiahnuť. Na Ukrajine sú však zároveň státisíce ruských vojakov a Kyjev tak v blízkej budúcnosti nedosiahne svoj cieľ opätovne dobyť celé svoje územie.

„Znamená to, že boje budú pokračovať, bude to krvavé, bude to ťažké. V určitom čase budú obe strany buď rokovať o urovnaní, alebo dospejú k vojenskému záveru,“ uviedol Milley.

V súvislosti s dodávkami stíhačiek F-16 Ukrajine, o ktoré Kyjev dlho žiadal, generál zdôraznil, že tieto lietadlá, ani iné druhy vojenskej techniky, nie sú „zázračnými zbraňami“.

Rozhodnutie dodať ukrajinským silám západné bojové lietadlá Milley označil za výsledok „tvrdej vojenskej analýzy“ zohľadňujúcej náklady, prínosy a riziká. Potreby na bojisku sa podľa neho neustále menia a na začiatku ruskej invázie pred 15 mesiacmi boli na ukrajinskej strane iné ako v súčasnosti. Spojenci preto o tom rozhodujú krok po kroku. „Nerobí sa to ľahkovážne,“ zdôraznil.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie