Rusko sa pripravuje na konflikt s NATO v priebehu nasledujúcej dekády. Posilňuje svoju vojnovú produkciu a chce zdvojnásobiť silu svojej armády pri hraniciach s pobaltskými štátmi a Fínskom, varujú estónske tajné služby. Varovania pred ruským útokom na niektorý zo štátov Severoatlantickej aliancie zaznievajú čoraz častejšie.
„Rusko si vybralo cestu dlhodobej konfrontácie. Kremeľ pravdepodobne predpokladá možný konflikt s NATO v priebehu budúcej dekády,“ uviedol šéf estónskych spravodajských služieb Kaupo Rosin pri predstavovaní ročnej správy o národných bezpečnostných hrozbách, informuje reuters.com.
V krátkodobom termíne je ruský útok na Európu vysoko nepravdepodobný, pretože Rusko je teraz vojensky viazané na Ukrajine. „Ak nebudeme pripravení, pravdepodobnosť ruského útoku bude oveľa väčšia,“ dodal však.
Estónska rozviedka zaznamenala výrazný nárast ruskej vojenskej výroby, vrátane delostrelectva a obrnených vozidiel. Podľa nej Moskva plánuje zdvojnásobiť počet síl na hraniciach s najnovším členom NATO Fínskom a pobaltskými štátmi, Estónskom, Lotyšskom a Litvou, píše politico.eu.
Pobaltské štáty zvýšili svoje vojenské výdavky na viac než dve percentá HDP po tom, ako Rusko v roku 2014 anektovalo Krymský polostrov.
Po začlenení Fínska do NATO Rusko zriadilo dve nové vojenské samostatné formácie, Petrohradský a Moskovský vojenský okruh, pripomínajú Estónci. Moskva tiež chce v rámci príprav na možný vojenský konflikt s NATO zvýšiť počet svojich vojakov z 1,15 milióna na 1,5 milióna v roku 2026.
Rosin tiež varoval, že ruská schopnosť dodávať vojakom muníciu naďalej prevyšuje rovnakú schopnosť Ukrajiny. Ak nebude podpora Západu trvať alebo sa nezvýši, Ukrajina pravdepodobne nebude schopná zmeniť situáciu na bojisku, zdôraznil.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)