fbpx

Rusko údajne zadržalo dvoch ukrajinských sabotérov

Reklama
WA 2 archív Berlín - Na archívnej snímke z 3. júla 2019 zamestnankyòa tajnej služby sedí v školiacej miestnosti v sídle nemeckej Spolkovej spravodajskej služby (BND) v Berlíne. Vedenie Ruskej federácie nie je ani takmer rok od zaèiatku útoènej vojny na Ukrajine ochotné rokova o ukonèení konfliktu. Uviedla to BND, informovala v noci na stredu 22. februára 2023 agentúra DPA. FOTO TASR/DPA ARCHIV - 03.07.2019, Berlin: Eine Geheimdienst-Mitarbeiterin sitzt in der Zentrale des Bundesnachrichtendienstes (BND) in einem Schulungsraum. Russland soll über den mutmaßlichen Spion beim Bundesnachrichtendienst (BND) versucht haben, an Informationen über Standorte von Artillerie- und Luftabwehrstellungen der ukrainischen Armee zu gelangen. Wie der «Spiegel» am Freitag unter Berufung auf die laufenden Ermittlungen gegen Carsten L. berichtete, soll der russische Inlandsgeheimdienst FSB unter anderem nach den GPS-Daten des von Deutschland gelieferten Luftabwehrsystems Iris-T gefragt haben.(zu dpa "Russland soll BND-Spion nach ukrainischer Luftabwehr gefragt haben") Foto: Wolfgang Kumm/dpa +++ dpa-Bildfunk +++
Zdroj foto: TASR

Ruská tajná služba vo štvrtok uviedla, že zadržala dvoch Ukrajincov, ktorí podľa nej plánovali útoky na jadrové elektrárne na území Ruska.

„Sabotážna skupina z ukrajinskej zahraničnej spravodajskej služby… sa pokúsila vyhodiť do vzduchu 30 elektrických vedení“ v Leningradskej a Kalininskej jadrovej elektrárni ešte začiatkom mája. Ich cieľom malo byť zastavenie prevádzky jadrových reaktorov v elektrárňach, citovali ruské tlačové agentúry vyhlásenie Federálnej bezpečnostnej služby (FSB).

Cieľom sprisahania malo byť podľa nej spôsobenie „ťažkej ekonomickej ujmy Rusku a poškodenie jeho reputácie“. Muži údajne strhli „stožiar s vedením vysokého elektrického napätia a podmínovali štyri ďalšie“ v Leningradskej atómovej elektrárni nachádzajúcej sa zhruba 70 kilometrov západne od Petrohradu.

Podľa FSB taktiež nastražili výbušniny v blízkosti siedmich takýchto stožiarov napojených na Kalininskú jadrovú elektráreň, ktorá leží v Tverskej oblasti severne od Moskvy.

Ruské úrady zároveň uviedli, že v súvislosti s prípadom pátrajú po treťom mužovi ukrajinskej i ruskej štátnej príslušnosti. Zadržaní boli tiež dvaja Rusi, ktorí mali trojici pomáhať.

V bytoch podozrivých a ich údajných komplicov zaistila FSB zhruba 60 rozbušiek a 36,5 kilogramu výbušnín, cituje AFP.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie