Známy slovenský raper Patrik Vrbovský, vystupujúci pod umeleckým menom Rytmus, tvorí harmonickú rodinu so svojou manželkou, moderátorkou Jasminou Alagič. Spoločne vychovávajú syna Sanela. Málokto však tuší, akou náročnou životnou cestou si známy interpret musel prejsť.
V detstve mu matka zakázala akýkoľvek kontakt s biologickým otcom. Podľa jeho slov sa snažila potlačiť aj najmenšie známky hudobného talentu, ktoré v ňom objavila – pripomínali jej totiž muža, ktorý jej v minulosti ublížil, uviedol pre ireport.cz. Rytmus tvrdí, že až do dospelosti žil v nevedomosti o svojej skutočnej identite – netušil, že je z polovice Róm. Keď sa túto informáciu napokon dozvedel, prežil šok a spočiatku cítil hanbu.
V škole sa stretával s nadávkami a urážkami kvôli svojmu pôvodu, no nebolo to jednoduché ani v kruhu najbližších. Často počúval, že nič nedokáže, že je zbytočný. Rap sa pre neho stal záchranným lanom – spôsobom, ako sa postaviť svetu a zároveň nájsť vlastnú identitu. Vďaka nemu sa z outsidera stal inšpiráciou pre mnohých.
Život s predsudkami
Narodil sa v Kroměříži, no prvé roky života strávil v Přerove. Po tom, čo jeho otec rodinu opustil a matka sa znovu vydala, presťahovali sa na Slovensko, konkrétne do Piešťan. Až do osemnástich rokov veril, že jeho nevlastný otec je jeho biologickým rodičom. O svojom rómskom pôvode nemal žiadne tušenie.
Ako sám opisuje, vyrastal v prostredí, kde boli rasistické a xenofóbne názory bežné. Ak ho niekto oslovil hanlivým pomenovaním, mal pripravenú výhovorku – tvrdil, že musí byť Talian alebo Arab, keďže jeho rodičia sú bieli. „Dlhé roky som žil v ilúzii, že môj otčim je môj pravý otec,“ zveril sa v rozhovore pre iDnes.cz.
Podľa psychológov mu matka mala pravdu o pôvode oznámiť až tesne pred dospelosťou. On sám však tvrdí, že mal pochybnosti už oveľa skôr, uviedol pre Blesk. Ako desaťročný to začal tušiť, no skutočnosť mu potvrdila až jeho vtedajšia priateľka. Informáciu získala od svojej mamy. Táto pravda ho zasiahla a musel sa s ňou postupne vyrovnať. Priznať si, kým naozaj je, pre neho vôbec nebolo jednoduché.
Boj so sebou samým aj okolím
Patrik priznáva, že ho dlhé roky prenasledovali komplexy. V škole čelil predsudkom a často predstieral inú etnickú príslušnosť. „Vo svojom okolí som počúval len negatíva na Rómov – že sú nevzdelaní, nehygienickí, neprispôsobiví. A ja som tým rečiam začal veriť, preto som sa za svoj pôvod hanbil,“ povedal pre Denník N.
Ani doma nezažíval pochopenie – rodičia ho odrádzali od umeleckej dráhy a keď vyhlásil, že sa chce venovať šoubiznisu, stretol sa len s odmietaním. V spoločenskom prostredí chýbala podpora, ktorú potreboval. „Všetci zo mňa robili niekoho, kto nič nedokáže. Musel som prekonať veľa prekážok, aby som dokázal, že mám na to,“ priznal v rozhovore pre Nový Čas.
Stretnutie s otcom a hľadanie seba cez hudbu
Zlom nastal v jeho osemnástich rokoch, keď sa mu po rokoch mlčania ozval jeho biologický otec. Poslal mu list a navrhol stretnutie. Rytmus ho navštívil a popisuje to ako silný emocionálny zážitok. Zazneli slová o láske a blízkosti, no neskôr si uvedomil, že to celé pôsobilo trochu neprirodzene. „Pochopil som, že nás vlastne spája len hudba a vôľa ísť si za svojím.“
Práve hudba sa stala kľúčovým prostriedkom, ako vyjadriť svoje pocity a pochybnosti. Rap mu dal možnosť oslobodiť sa, ventilovať frustrácie a zároveň sa v ňom našiel. Vďaka hip hopu sa dostal aj k soulovej a funkovej hudbe a veľmi si obľúbil afroamerickú kultúru, s ktorou sa vnútorne stotožnil. V začiatkoch mu výrazne pomohol hudobník Igor Kmeťo, ktorého dnes vníma ako člena rodiny.
„V rapovaní som mohol zo seba vykričať všetko, čo som v sebe dusil. Až keď som prijal pravdu o sebe, začal som lepšie spávať,“ povedal umelec, ktorý dnes patrí medzi najúspešnejších slovenských raperov.
Dnes má pred sebou významný životný míľnik – blíži sa k päťdesiatke a má pocit, že svoju úlohu už naplnil. „V športe končia ľudia kariéru v štyridsiatke, príde nová generácia. Aj ja cítim, že už je čas, aby niekto mladší prebral štafetu.“ Ako uviedol pre CNN Prima News, kým kedysi bol celý jeho život podriadený práci a kariére, dnes sa jeho hodnoty presunuli inam. Najdôležitejšia je pre neho rodina – byť otcom a manželom, v čom nachádza najväčšie naplnenie.
[modula id=“229257″]