S antibiotikami šetrite. Nemusia byť účinné, keď ich naozaj budete potrebovať

Ilustračné fotografie. Zdroj: ISTOCK/AsiaVision, ISTOCK/South_agency
Reklama

Máte kašeľ, nádchu a zvyšuje sa vám teplota? Lekár vám často hneď predpíše antibiotiká, pretože to je považované za bezpečný krok. Avšak nadmerné užívanie môže spôsobiť rôzne problémy.

So zimným obdobím prichádzajú prechladnutia a chrípky. Stále viac pacientov žiada lekárov o predpis antibiotík, aj keď ich vlastne nepotrebujú, píše portál idnes.cz.

„Niektorí ľudia majú predstavu, že ak nedostanú antibiotiká, nie sú dostatočne liečení,“ hovorí Veronika Orendášová, hovorkyňa Českej lekárnickej komory.

Dodáva, že prevláda aj názor, že prechladnutie do týždňa zmizne, a ak trvá dlhšie, ide o infekciu dutín, na ktorú sú potrebné antibiotiká. A bez nich človek spanikári, že bude trpieť minimálne do jari.

Často si telo dokáže poradiť samo

Pritom to tak nie je. Väčšinu infekcií si telo dokáže vyliečiť samo, len potrebuje čas. „S bežným prechladnutím si poradí do desiatich dní, zápal dutín trvá až osemnásť dní, kašeľ a zápal priedušiek až dvadsaťjeden dní,“ hovorí odborníčka.

Navyše tieto lieky na väčšinu vírusových ochorení aj tak nezaberajú. Tí, ktorí ich aj tak užívajú, sa potom vystavujú ich zbytočným vedľajším účinkom. Tie môžu zahŕňať bolesti hlavy, tráviace problémy, nechutenstvo, nevoľnosť a často aj gynekologické problémy a výskyt predtým nepoznaných alergií.

Rýchle neznamená vždy dobré

Okrem toho platí, že čím viac antibiotík užívate, tým viac si na ne vaše telo zvyká. A pomaly, ale isto na ne prestáva reagovať. To vedie k tomu, čo lekári nazývajú rezistencia na antibiotiká. Keď potom antibiotiká naozaj potrebujete, nebudú u vás fungovať.

„Je to naozaj veľký problém, pretože pri liečbe mnohých infekcií sa tieto produkty nedajú nahradiť ničím iným. Pacienti môžu v skutočnosti ohroziť svoj vlastný život,“ varuje lekárka Michaela Murphyová. Navyše je tu ešte jedna nepríjemná vec. „Rezistentné mikroorganizmy, ktoré si nevhodným používaním liekov vytvoríme, si potom odovzdávame navzájom,“ hovorí Aleš Krebs, prezident Českej lekárnickej komory.

Hoci sa o téme rezistencie na antibiotiká veľa hovorí, mnohí ľudia o nej nechcú počuť. Dôležitejšie je pre nich, aby sa vyliečili rýchlejšie, a nemyslia na dlhodobé dôsledky. Keď sa im to neskôr vráti, môžu za to zaplatiť. Preto by ste vždy mali poslúchať odporúčania svojho lekára alebo lekárnika.

„Pri výdaji liekov lekárnici kontrolujú ich dávkovanie a informujú pacientov o intervaloch, v ktorých by mali antibiotiká užívať,“ hovorí Aleš Krebs.

„Zároveň nabádajú pacientov, aby dodržiavali predpísanú dobu liečby a potrebné režimové opatrenia. V neposlednom rade upozorňujú na možné vedľajšie účinky a kontrolujú možné interakcie s inými liekmi,“ dodáva prezident Českej lekárnickej komory.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zdravie