Sagan trhal rekordy, o akých sa iným cyklistom môže len snívať. Tourminátor a šoumen oslávil narodeniny

Niekdajší cyklista Peter Sagan. Na snímke cyklista Peter Sagan počas tréningu na Let's Dance. Foto: archívne/TASR/AP, Instagram/letsdance.markiza
Reklama

Jeho športová kariéra písala svoje začiatky v miestnom futbalovom klube, ale čoskoro si sadol na bicykel a prvé víťazstvo nadobudol už ako sedemročný.

Úspešnú cyklistickú kariéru ukončil v júli 2024. Za dosiahnuté výsledky sa hanbiť nemusí, veď ako profesionálny cyklista si na konto pripísal 121 víťazstiev.

Trojnásobný majster sveta, rekordér v počte získaných zelených dresov na Tour de France, Peter Sagan, oslávil v nedeľu 26. januára 35. narodeniny. Najväčšiu šouman sa narodil ako najmladší potomok Ľubomíra a Heleny Saganovcov v Žiline, kde dospieval spoločne s ďalšími dvomi bratmi a sestrou.

Rambo na bicykli

Jeho športová kariéra písala svoje začiatky v miestnom futbalovom klube, ale čoskoro si sadol na bicykel a prvé víťazstvo nadobudol už ako sedemročný.

Na rovnakú cyklistickú dráhu sa vybral aj jeho starší brat Juraj, ktorý patril taktiež k profesionálnym cyklistom a dlhé roky pôsobili obaja v rovnakých tímoch. V cyklistickom spolku v Žiline začal trénovať, keď mal deväť rokov a viedli ho Peter Zánický a Milan Novosad.

V začiatkoch sa venoval cestnej, horskej cyklistike a taktiež cyklokrosu. Prvé veľké úspechy zbieral na horskom bicykli, keď v roku 2007 získal bronz na majstrovstvách Európy v cross country a taktiež v cyklokrose.

O rok neskôr sa už pýšil titulmi majstra Európy i sveta v cross country, no i druhý miestom medzi juniormi na slávnej klasike Paríž – Roubaix. Jeho unikátne výsledky pritiahli záujem špičkových tímov a koncom roka podpísal zmluvu s talianskou stajňou Liquigas, no nasledujúcu sezónu odjazdil ešte za slovenský tím Dukla Trenčín–Merida.

Po ďalších úspechoch v roku 2009 sa definitívne rozhodol pre kariéru na cestnom bicykli a v nasledujúcej, prvej sezóne medzi profesionálmi, zažiaril ako kométa. Do povedomia odborníkov ale aj verejnosti sa zapísal výkonmi na pretekoch Santos Tour Down Under v Austrálii, kde si vyslúžil aj prezývku „Rambo“.

Stalo sa tak po hrozivom páde a zraneniu, ktoré utrpel a vyžiadalo si ošetrenie osemnástimi stehmi. Napriek tomu pokračoval v pretekoch.

Osudný stret s Cavendishom

Nasledovali aj nie príliš úspešné klasiky, no po nich prvá účasť na etapáku Paríž – Nice, kde exceloval. Pripísal si prvé dva etapové triumfy medzi profíkmi a získal aj zelený dres pre najlepšieho šprintéra. Znamenalo to prelom v kariére vtedy 20-ročného mladíka, ktorý sa okamihom stal hviezdou svetovej cyklistiky.

Vo svojej prvej sezóne nazbieral päť víťazstiev, v nasledujúcej až 15 a vyslúžil si nomináciu na svoju prvú Grand Tour. Ako dvadsaťjedenročný sa predstavil na 66. ročníku Vuelty a España, kde vyhral tri etapy vrátanej tej záverečnej s cieľom v Madride.

Jeho meno sa však spája najmä s francúzskymi cestami a najslávnejšími pretekmi na svete, odkiaľ prišla aj jeho druhá prezývka – „Tourminátor“.

Premiéru na „starej dáme“ absolvoval v roku 2012 a prvý triumf zaknihoval už v druhý deň v 1. etape (pozn. predchádzal jej prológ) s cieľom v Seraingu, keď zdolal švajčiarskeho velikána Fabian Cancellaru a nórskeho šprintéra Edvalda Boassona Hagena. Dokopy vyhral tri etapy, trikrát obsadil druhé miesto, raz tretie a prvýkrát v kariére získal zelený dres pre najlepšieho šprintéra.

Bol jeho prvý zo siedmich, ktoré vyhral medzi rokmi 2012 a 2019, aj napriek viacerým zmenám pravidiel, a prekonal tak rekord legendárneho nemeckého šprintéra Erika Zabela. Ten ich nazbieral šesť v sérii v rokoch 1996 až 2001.

Slovenský cyklista Peter Sagan zaknihoval ďalší výborný úspech, keď v pondelok 10. júna 2013 triumfoval v 3. etape na pretekoch Okolo Švajčiarska. Foto: archív/TASR/AP

„Mám zelený dres! Prvýkrát ho niekto vyhral siedmykrát a som rád, že som to ja,“ vyhlásil. Slovenský pretekár ich mohol získať aj viac, no v roku 2020 ho zdolal Ír Sam Bennett a v roku 2017 ho rozhodcovia kontroverzne vylúčili po strete s jeho veľkým rivalom Markom Cavendishom z Veľkej Británie.

Medzinárodná cyklistická únia (UCI) neskôr uznala, že zrážka bola zo Saganovej strany nezavinená a ospravedlnila sa mu.

Hetrik na svetovom šampionáte

Slovenský pretekár mal zelený dres oblečený dokopy v 130 etapách Tour de France, čo je taktiež rekord a dosiahol až 77 umiestnení v najlepšej päťke. V rokoch 2016 a 2018 si štyrikrát obliekol aj najcennejší žltý dres.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Šport