Nad Slovensko sa opäť dostal saharský prach, ktorý do ovzdušia prinieslo prúdenie vzduchu z juhu, konkrétne z Afriky. Tento fenomén, známy každoročným návratom, aktuálne pozorujeme najmä nad stredným a východným Slovenskom, kde jeho koncentrácie výrazne znižujú kvalitu ovzdušia.
Aktuálne sú koncentrácie prachu výrazne nad bežným štandardom, čo môže spôsobovať zdravotné komplikácie, najmä ľuďom s dýchacími problémami. Meteorológovia očakávajú, že prach zostane v ovzduší aj počas víkendu, hoci v mierne znížených hodnotách. Už od budúceho týždňa však môže prísť ešte intenzívnejšia vlna, ktorá okrem silnejšieho zaťaženia ovzdušia prinesie aj fenomén krvavého dažďa. Informuje o tom portál iMeteo.
Zdravotné riziká vysokých koncentrácií prachu
Merania z piatka ukazujú, že koncentrácie saharského prachu dosahujú až 600 miligramov na meter kubický, čo je výrazne nad bežným stavom ovzdušia. Jemné prachové častice ľahko prenikajú do dolných dýchacích ciest, kde môžu spôsobiť podráždenie, kašeľ či zhoršenie už existujúcich dýchacích problémov.

Okrem zdravotných komplikácií sú viditeľné aj vizuálne zmeny v ovzduší. Najmä v horských či kopcovitých oblastiach Slovenska môže byť viditeľnosť obmedzená. Obloha často nadobúda žltkastý až oranžový nádych, čo je dôsledkom rozptýleného svetla cez prachové častice.
Druhá vlna saharského prachu a krvavý dážď
Podľa meteorologických predpovedí dorazí ďalšia vlna saharského prachu už od štvrtka (12. júna). Očakáva sa, že koncentrácie môžu presiahnuť hranicu 800 miligramov na meter kubický, čo predstavuje mimoriadne výrazné zaťaženie ovzdušia.
S príchodom intenzívnejších prachových častíc hrozí výskyt tzv. krvavého dažďa – meteorologického javu, keď sa prach zachytí v dažďových kvapkách a spolu s nimi spadne na zem. Tento jav môže zanechať na povrchoch, ako sú autá či okná, charakteristické hnedočervené škvrny.
Krvavý dážď nie je nebezpečný z hľadiska zdravia, no spôsobuje problémy s čistením a údržbou. Vodiči by mali počítať so zvýšenou potrebou umývania svojich vozidiel najmä po dažďových prehánkach alebo búrkach.
Saharský prach ako súčasť globálnej atmosférickej cirkulácie
Saharský prach je prirodzenou súčasťou globálnych atmosférických procesov, ktoré spájajú jednotlivé kontinenty. Jeho čoraz častejšie výskyty v strednej Európe sú zároveň pripomienkou vzájomného prepojenia klimatických javov a ich vplyvu na kvalitu ovzdušia aj ďaleko od pôvodného zdroja.