Slovenská republika nehlasovala proti pandemickej dohode. To, že sa pri hlasovaní spolu s ďalšími krajinami zdržala, dáva možnosť pre ďalšie aktívne kroky. V súvislosti s výsledkom hlasovania počas rokovania WHO to uviedol minister zdravotníctva Kamil Šaško.
„Napriek včerajšiemu hlasovaniu sa bude o dohode naďalej diskutovať, a to aj za účasti Slovenska za rokovacím stolom,“ zdôraznil minister na svojom facebookovom profile. Pripomenul, že slovenský zástupca pri hlasovaní postupoval v súlade s tým, ktorú väčšinou odsúhlasila Vláda SR. Finálna verzia, pripravená na ratifikáciu členskými štátmi, by mala byť k dispozícii o 12 až 18 mesiacov.
„Až vtedy, po ukončení riadnych rokovaní na medzinárodnej úrovni, k nej prijmeme ako krajina jasnú pozíciu a o definitívnom postoji k pandemickej dohode napokon rozhodnú riadne volení zástupcovia občanov SR, a teda vláda, Národná rada a prezident, nikto iný. Nikto nám teda nič nebude vnucovať,“ upozornil Šaško.
Očakáva Kotlárovu správu
V nasledujúcom období chce koaličným partnerom i verejnosti trpezlivo vysvetľovať, že pandemická dohoda neohrozuje suverenitu jednotlivých krajín a nezavádza povinné očkovanie, dokonca odmieta obmedzovať slobodné rozhodnutie jednotlivca. „Budem preto vysvetľovať, že cieľom tejto dohody je umožniť členským štátom prístup k najmodernejším vedeckým poznatkom, nástrojom a procesom, ako sa čo najlepšie brániť prípadnej budúcej pandémii,“ zdôraznil Šaško.
Smerom k zahraničiu chce komunikovať záujem Slovenska ostať krajinou, ktorá má úctu k faktom a vedecky overeným postupom. „V tomto kontexte opäť zdôrazňujem, že očakávam predloženie správy o manažovaní pandémie zo strany splnomocnenca vlády, nie však formou článkov, ale riadnym, profesionálnym a nespochybniteľným spôsobom,“ dodal minister zdravotníctva.
Svetové zdravotnícke zhromaždenie schválilo pandemickú dohodu
Svetové zdravotnícke zhromaždenie, ktoré je orgánom Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), v pondelok podporilo znenie globálnej pandemickej dohody. Za hlasovalo 124 štátov. Na jej prijatie bola potrebné dvojtretinová väčšina 83 hlasov.
Vo švajčiarskej Ženeve sa od 19. do 27. mája koná 78. zasadnutie Svetového zdravotníckeho zhromaždenia (WHA). O znení pandemickej zmluvy zameranej na lepšiu prípravu na pandémie a boj proti nim sa rokovalo niekoľko rokov. Návrh okrem iného potvrdzuje suverenitu krajín pri riešení otázok verejného zdravia v rámci ich hraníc.
Premiér SR Robert Fico v sobotu informoval o tom, že vláda rozhodla, aby SR dohodu nepodporila, aby sa o nej hlasovalo a nebola prijatá tzv. globálnym súhlasom. Pandemická zmluva je podľa jeho slov škodlivá pre suverénne krajiny.
Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus telefonicky v pondelok požiadal Fica (Smer-SD), aby vláda SR zmenila svoje stanovisko a nepožadovala hlasovanie o pandemickej dohode. Zástupca SR však napriek tomu na večernom zasadnutí o hlasovanie požiadal.
Text dohody bol po viac ako troch rokoch intenzívnych rokovaní konsenzuálne dokončený v apríli. Cieľom dokumentu je zlepšiť detekciu, pripravenosť a reakciu na budúce pandémie, a to prostredníctvom lepšej medzinárodnej koordinácie, výmeny informácií a spravodlivejšieho prístupu k vakcínam a liekom.
Rokovania o dohode boli často napäté, najmä pre nezhody medzi bohatými a rozvojovými krajinami, ktoré pripomínali a kritizovali nerovný prístup k vakcínam počas pandémie COVID-19, keď boli často odkázané na darované očkovacie látky, pričom sa k nim nezriedka dostávali s veľkým oneskorením. Viaceré zo štátov, ktoré sa zdržali, po hlasovaní zdôraznili svoje výhrady.
Jedným z kľúčových bodov dohody je vytvorenie mechanizmu prístupu k patogénom s pandemickým potenciálom a prístupu k výhodám z ich výskumu, ako sú testy, lieky či vakcíny (PABS – Pathogen Access and Benefit-Sharing). Detaily PABS sa majú doladiť do mája 2026.
Po finalizácii systému PABS bude dohodu možné ratifikovať. Aby dohoda nadobudla platnosť, bude ju musieť ratifikovať najmenej 60 štátov.
Zdržalo sa jedenásť štátov
WHO v utorok v Ženeve, na svojom výročnom zasadnutí, formálne prijala medzinárodnú dohodu o prevencii a kontrole pandémií. Schváleniu dohody na utorkovom zasadnutí Svetového zdravotníckeho zhromaždenia predchádzalo v pondelok (19. 5.) večer hlasovanie. Uznesenie bolo prijaté hlasmi 124 štátov. Žiadna krajina nehlasovala proti, zdržalo sa však 11 štátov vrátane Iránu, Izraela, Ruska, Talianska, Slovenska a Poľska.