Satelity odhalili ruský „car vlak“ v Donbase. Meria tridsať kilometrov

Vlak dlhý 30 kilometrov má údajne slúžiť ako ďalšia ruská obranná línia. Zdroj: t.me/DeepStateUA
Reklama

Ruská armáda zostavila na koľajniciach pod Doneckom tridsať kilometrov dlhý vlak. Informoval o tom nezávislý projekt DeepState, podľa ktorého má súprava slúžiť na posilnenie ruskej obrany v tomto úseku frontu.

Tridsaťkilometrová súprava pozostávajúca z 2 100 nákladných vagónov sa podľa satelitných snímok nachádza na koľajniciach medzi Volnovachou a Olenivkou. Rusi s jej zostavovaním začali v lete 2023 a predpokladá sa, že na ňu použili ukrajinský majetok ukradnutý na okupovaných územiach.

Takzvaný „car vlak“ je podľa autorov projektu veľmi špecifickou obrannou konštrukciou, ktorej efektivita sa nedá ľahko posúdiť. „Myšlienka je jasná – je to prekážka pre postup ukrajinských obranných síl. Možno ju považovať za samostatnú obrannú líniu, pretože poškodiť, premiestniť alebo vyhodiť do povetria tridsať kilometrov dlhú masu kovu je nesmierne ťažké,“ píšu autori projektu.

Ruský železničný bloger Sergej Sigačov si myslí, že v skutočnosti ide o tri vlakové súpravy postavené za sebou. „Pri bližšom pohľade na snímky je zrejmé, že to nie je súvislý útvar, ale má dve medzery – pri Veliko Anadolu a o kúsok južnejšie. Takže to nie je tridsať kilometrov dlhý had, ale tri hady za sebou,“ píše na Telegrame.

Americký Inštitút pre výskum vojny dodáva, že spomínaná trať vedie asi šesť kilometrov od najbližšieho miesta súčasných bojov pri dedine Novomychajlivka. Rusi tu zo všetkých smerov tlačia na ukrajinské pozície pri Vuhledare, ktorý sa podľa západných expertov po očakávanom páde Avdijivky stane ďalším cieľom inváznych vojsk.

„Bezprostredným ruským cieľom bude preťať zásobovacie línie smerujúce do mesta Vuhledar a vytlačiť Ukrajinu z tohto sektora. Všeobecnejšie je potom zjavný ruský cieľ dobyť celú oblasť Donbasu a získať späť územie stratené po bleskovej ukrajinskej ofenzíve v Charkovskej oblasti v septembri 2022. K tomuto cieľu smerujú ruské snahy, ktoré prebiehajú aj za cenu obrovských materiálnych a ľudských strát,“ vysvetlil bezpečnostný analytik Michal Smetana.

Rusko vlani na jar venovalo mimoriadne úsilie vybudovaniu systému rozsiahlych defenzívnych línií a mínových polí, ktorému sa podľa vtedajšieho veliteľa „špeciálnej vojenskej operácie“ dostalo pomenovanie Surovikinova línia. Ukrajincom sa ju počas letnej protiofenzívy nepodarilo preraziť a od októbra iniciatívu na bojisku opäť prevzalo Rusko.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Vojna na Ukrajine