fbpx

Saxana smúti. Zomrela Hermína Franková, vymyslela Dívku na koštěti

Reklama
Na snímkach zábery z filmu Dívka na koštěti známy aj ako Saxana. Zdroj: Filmové studio Barrandov

Krátko pred 96. narodeninami zomrela spisovateľka Hermína Franková. Tá napísala okrem iného knihu Čarodějnička na koštěti, podľa ktorej vznikol obľúbený film s Petrou Černockou v úlohe Saxany.

O smrti autorky niekoľkých úspešných kníh informovala na webe PEN klubu jej kamarátka Dana. Hermína Franková zomrela mesiac pred 96. narodeninami.

„Ešte pred troma týždňami sme si dohovárali našu pravidelnú schôdzku v jej byte na Žižkove, Hermína bola vždy zvedavá na všetko, čo sa deje v literárnom svete, teda aj v PEN klube, mala rada ,pikošky‘. Pamäť jej aj vo vysokom veku dobre slúžila, rada tiež spomínala a rozprávala o všetkých svojich osobných i pracovných stretnutiach s kolegami spisovateľmi alebo filmármi, vždy s ňou bola sranda,“ napísala Dana M.

Obľúbená autorka napísala predlohu k filmu Dívka na koštěti. Medzi jej ďalšie významné diela patrí román Lékarníkových holka alebo kniha pre deti Vendula aneb francouzština pro pokročilé.

„Hermína, bude nám za tebou smutno! To červené, ktoré si tak mala rada, vypijeme s priateľmi na tvoju počesť,“ uviedla Dana. Posledná rozlúčka prebehne 19. júna o 13.20 h v Malej obradnej sieni krematória v Prahe – Strašniciach.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie