Seniori, NEPLAŤTE zbytočne: Ak máte dôchodok nižší ako 825 eur, máte nárok na TÚTO vec ZADARMO

senior-účet-banka
Ilustračné foto. Zdroj: Freepik/koldunov, rawpixel.com
Reklama

Dlhé desaťročia si seniori nechávali doručovať penzie domov, do vlastných rúk od poštárov. Tento spôsob preferujú dôchodcovia, ktorí uprednostňujú hotovosť.

Uplynulé obdobie digitalizácie ale prinieslo zmenu v správaní mnohých seniorov, ktorí si po novom vyplácajú penzie na osobný účet v banke.

Seniorské účty, za ktoré zbytočne platíte

Podľa portálu totalmoney.sk v súčasnosti ponúkajú seniorské účty výhradne tri banky, a to Slovenská sporiteľňa, VÚB banka a Poštová banka. Ich vedenie ale nie je bezplatne a mesačne vám z dôchodku odíde nemalá suma. A to hovoríme iba o vedení účtu:

  • Slovenská sporiteľňa – SPACE účet pre klientov od 62 rokov – 3 eurá mesačne
  • VÚB banka – Senior konto – 3,50 eura mesačne
  • Poštová banka – Užitočný účet Senior – 3,50 eura mesačne

Pokiaľ sa teda budete držať seniorských účtov, čakajú vás mesačné poplatky za vedenie a ďalšie služby podľa cenníka bánk.

Mnohí slovenskí penzisti pritom netušia, že z ich dôchodkov sú za tieto účty zbytočne strhávané poplatky a majú nárok na bezplatnú alternatívu. Ako informuje portál Emefka, zákon im umožňuje vybrať si účet, a to bez mesačného poplatku.

Aké podmienky treba splniť?

Základom je, aby mesačný príjem nepresiahol 825 eur, čo je ekvivalent 1,1-násobku minimálnej mzdy. Vtedy má senior nárok na účet zadarmo. Túto hranicu pritom spĺňa mnoho starobných či predčasných penzistov, upozornil Pavol Škriniar zo Swiss Life Select.

Na základe štatistických údajov sa priemerný starobný dôchodok pohybuje v okolí 650 eur a predčasný dôchodok v okolí 700 eur, preto väčšina dôchodcov môže mať zriadený účet bez poplatok.

Inou podmienkou je ale, že žiadateľ nemôže mať založený iný bežný účet v banke. Pokiaľ spĺňa tieto dve podmienky, zákon mu poskytuje nárok na legislatívny účet zadarmo.

V tomto účte nie sú skryté žiadne poplatky a v ponuke je viacero bežných bankových služieb:

  • vedenie účtu,
  • výbery a vklady v hotovosti,
  • bezhotovostné platby a príkazy,
  • debetná karta,
  • výpisy z účtu (aj poštou),
  • prístup do internetbankingu.

Škriniar dodáva, že držať hotovosť doma je pre dnešných podvodných trikoch páchaných na senioroch veľkou hrozbou. Odporúča preto mať účet z bezpečnostného hľadiska.

Vhodná alternatíva

Banky totiž dokážu vo väčšine prípadov včas zaregistrovať podozrivú aktivitu a predísť krádežiam väčšieho obnosu peňazí z účtu.

„Každý dôchodca by si mal porovnať, čo mu ktorá banka ponúka, a ak spĺňa zákonné podmienky, má nárok na účet úplne zadarmo,“ uzavrel expert.

Legislatívny účet je tak vhodnou alternatívou pre seniorov s nižšími príjmami, ktorí spĺňajú uvedené kritériá, pretože v prípade bánk, ktoré majú vlastné účty pre seniorov, sa stretnete so zbytočným mesačným poplatkom za vedenie účtu.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Ekonomika a biznis