Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov sa chystá tento víkend navštíviť Severnú Kóreu, čo je znakom prehlbovania vzťahov medzi Moskvou a Pchjongjangom v čase, keď je Severná Kórea zaťahovaná hlbšie do vojny Ruska na Ukrajine.
„Lavrov uskutoční 11.-13. júla návštevu Kórejskej ľudovodemokratickej republiky na rokovaniach, ktoré sa budú konať v rámci druhého kola strategického dialógu medzi najvyššími diplomatmi,“ uviedla podľa ruskej štátnej mediálnej agentúry TASS hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová. Severokórejská štátna tlačová agentúra KCNA v stredu (9.7.) tiež informovala, že Lavrov príde na návštevu na pozvanie ministerstva zahraničných vecí Pchjongjangu, uvádza CNN.
Lavrovova cesta prichádza v rozhodujúcom čase pre rusko-severokórejské vzťahy, keďže Pchjongjang má podľa ukrajinských tajných služieb vyslať ďalších 25 000 až 30 000 vojakov na pomoc Moskve pri rozšírenom útoku na Ukrajinu, čím sa pridá k približne 11 000 vojakom, ktorých Pchjongjang vyslal minulý rok.
Prichádza to aj v čase, keď sú USA čoraz viac frustrované z Ruska. Americký prezident Donald Trump obvinil svojho ruského kolegu Vladimira Putina, že mierové rokovania neberie seriózne a prisľúbil väčšiu podporu Ukrajine. Táto cesta by mohla ešte viac posilniť spojenectvo, ktoré má potenciál zmeniť nielen vojnu na Ukrajine, ale aj bezpečnostnú dynamiku v Ázii.
Počas pobytu v Severnej Kórei si Lavrov podľa agentúry TASS pravdepodobne sadne so svojím severokórejským náprotivkom Čchoe Son Huiom, ktorý navštívil Moskvu na prvom kole strategických rozhovorov v novembri 2024. Lavrov vtedy ocenil „veľmi úzke kontakty“ so severokórejskými vojenskými a spravodajskými službami. Je možné, že Lavrov by sa mohol stretnúť aj so severokórejským vodcom Kim Čong-unom.
Napriek ťažkým stratám na bojisku sa Severná Kórea čoraz viac zapája do vojny s Ruskom. Podľa západných predstaviteľov bolo v Rusku zabitých alebo zranených približne 4 000 severokórejských vojakov. Na území ruského pohraničného regiónu Kursk, kde severokórejskí vojaci minulý rok pomáhali odraziť vpád Ukrajiny, vojaci tohto izolovaného štátu údajne žijú v zemljankách, bojujú a umierajú po boku ruských jednotiek.
Satelitné snímky, ktoré získala CNN, ukazujú nákladné lietadlá a lode na prepravu vojsk, ktoré sa pohybujú medzi Severnou Kóreou a Ruskom, čo naznačuje, že prebieha rozsiahla vojenská logistika. Rusko čelí nedostatku na frontovej línii, aj keď jeho vlastné továrne pracujú nepretržite, a preto sa stalo závislým od Severnej Kórey, pokiaľ ide o ďalšie zbrane.
Výcvikové príručky pre severokórejské delostrelectvo boli preložené do ruštiny, čo svedčí o všadeprítomnosti týchto zbraní, ako aj o rastúcej prepojenosti medzi ozbrojenými silami Moskvy a Pchjongjangu. V správe 11 členských štátov OSN z minulého mesiaca sa uvádza, že Pchjongjang poslal do Ruska v roku 2024 najmenej 100 balistických rakiet a 9 miliónov delostreleckých granátov.
Rusko v posledných týždňoch zintenzívnilo svoj vzdušný útok na Ukrajinu, pričom v stredu vypustilo rekordných 728 dronov a 13 rakiet. Vo štvrtok ruské bezpilotné lietadlá zaútočili na hlavné mesto Kyjev zo všetkých smerov v rámci zjavnej novej taktiky, ktorá otestovala napätú obranu Ukrajiny.