Zemetrasenia v oblasti supervulkánu Flegrejské polia pri Neapole neustále pokračujú a vytvárajú kritickú situáciu. Po sérii otriasov, ktoré trvajú už niekoľko mesiacov, zvažuje Taliansko vyhlásenie „stavu národnej mobilizácie“ na podporu záchranných operácií.
Silné otrasy poškodzujú Neapol
Ako sme už informovali, najsilnejší otras, s magnitúdou 4,4, nastal vo štvrtok (13. 3.) o 1:25 h, čo spôsobilo rozsiahle škody v neďalekom Neapole. Otrasy poškodili budovy, strechy a spôsobili praskliny na mnohých stavbách. Bolo hlásených aj 11 zranených, pričom jeden človek utrpel vážne zranenia, keď na neho spadla celá stena domu.
Po včerajšom silnom zemetrasení nasledovalo viac než 40 ďalších otrasov. Starostovia postihnutých oblastí reagovali uzavretím všetkých škôl, ktoré zostávajú zatvorené aj dnes, a toto nariadenie bude platiť do odvolania, píše portál imeteo.sk.
Stav mobilizácie je na obzore
Talianska vláda reaguje na zemetrasenie a zvažuje vyhlásenie stavu národnej mobilizácie. „Žiadosť som dostal, v najbližších hodinách po krátkom prešetrení odborom civilnej ochrany podpíšem dekrét o vyhlásení stavu mobilizácie. Potrebný je však príspevok všetkých, inštitúcií aj občanov, ktorí si musia zvyknúť na bdelé spolužitie,“ povedal minister civilnej ochrany Nello Musumeci.
Šéf krajinskej civilnej ochrany zdôraznil, že v súvislosti s výstrahou vyvolanou aktuálnou situáciou nie je momentálne reč o riziku erupcie. Kríza spôsobená bradyseizmom prebieha už nejaký čas a existujú tri schválené operačné scenáre, ktoré boli rýchlo naplánované s národnou civilnou ochranou. V súčasnosti prebiehajú kontroly na zistenie aktuálneho stavu.
Vyhlásenie stavu národnej mobilizácie v praxi umožní rýchlejší zásah v prípade ďalšieho silného zemetrasenia.
Zemetrasenia vraj budú pokračovať
Podľa talianskeho vulkanológa prof. Giuseppe De Natale, riaditeľa výskumu v INGV, budú zemetrasenia pod Flegrejskými poliami pokračovať a zintenzívnia sa. V rozhovore pre MeteoWeb 16. februára upozornil, že sa môžu vyskytnúť aj silnejšie zemetrasenia v malej hĺbke, ktoré spôsobia škody a pravdepodobne aj obete.
Podľa De Nataleho môže magnitúda zemetrasení v tejto oblasti dosiahnuť až 5 alebo niečo vyššiu hodnotu, čo je viac než desaťkrát silnejšie ako zemetrasenie s magnitúdou 4,4. Z tohto dôvodu je nevyhnutné skontrolovať stav starých a opustených budov, ktoré by sa pri silných otrasoch mohli zrútiť a spôsobiť obete. Tento bezprostredný rizikový faktor je nutné urýchlene riešiť.
V oblasti Flegrejských polí, kde sa nachádza tento neaktívny supervulkán, prebieha sériu zemetrasení, ktoré trvajú už niekoľko mesiacov kvôli fenoménu bradyseizmu.