V najbližších rokoch sa slovenskí seniori budú musieť pripraviť na časy, kedy rast ich dôchodkov nebude taký dynamický ako v minulosti. Hlavným dôvodom je spomaľovanie inflácie, ktoré má priamy vplyv na valorizáciu penzií. Dôchodky sa každoročne zvyšujú podľa rastu spotrebiteľských cien, ale keďže rast cien sa stabilizuje, aj samotné zvyšovanie penzií bude miernejšie.
Kľúčové faktory ovplyvňujúce budúci vývoj
Jedným z faktorov, ktorý pomáhal štátu znižovať dôchodkové výdavky, je pokles počtu predčasných dôchodcov. V rokoch 2023 a 2024 masovo odchádzali do predčasnej penzie tisíce ľudí, čo výrazne ovplyvnilo trh práce. Súčasne sa však prísnejšie pravidlá pre predčasný dôchodok postarali o to, že týchto nových žiadateľov bude v nasledujúcich rokoch menej.
Zmeny sa dotknú aj rodičovského bonusu. Ako uvádza pravda.sk, kým v minulom roku dostávali príspevok státisíce seniorov, od tohto roka bude jeho výplata odložená a bude závisieť od daní zaplatených ich deťmi. To znamená, že peniaze prídu do rúk seniorov až v roku 2026.
Ako sa na zmeny pripraviť?
Seniori by sa mali pripraviť na obdobie, keď sa nebudú môcť spoliehať len na štát. Odborníci dlhodobo upozorňujú, že systém dôchodkového zabezpečenia nie je dlhodobo udržateľný, a preto je dôležité myslieť na sporenie v II. a III. pilieri. Hoci je situácia na finančných trhoch nepredvídateľná, dlhodobé investovanie do dôchodkových fondov môže byť efektívnym riešením pre každého, kto chce mať v starobe dostatok financií.
Sociálne dopady a možné riešenia
Znižovanie rastu dôchodkov môže viesť k zhoršeniu životnej úrovne mnohých seniorov, najmä tých, ktorí nemajú iné príjmy. Dôležitým krokom by mohlo byť zavedenie cielenej sociálnej pomoci pre najohrozenejšie skupiny dôchodcov. Okrem toho by mohli byť podporované formy aktívneho starnutia, ktoré by umožnili seniorom zostať dlhšie na trhu práce a dopĺňať si príjmy.