Inštitút ľudských práv dnes podal trestné oznámenie na Andreu Predajňovú na Generálnej prokuratúre. Organizácia tvrdí, že zamestnanci a zamestnankyne Múzea Betliar obvinili poverenú riaditeľku z vážnych prípadov sexuálneho obťažovania.
Kľúčové obvinenia voči Andrei Predajňovej
V oficiálnej sťažnosti, ktorú zaslali už vo februári Slovenskému národnému múzeu a inšpektorátu práce, sa píše o diskriminácii, šikanovaní a ponižovaní zo strany Predajňovej. Slovenské národné múzeum momentálne sťažnosť vyšetruje, a Inšpektorát práce v Košiciach začal v múzeu kontrolu, píše portál topky.sk.
„Vzhľadom na závažné obvinenia, ktoré sa objavili voči nominantke ministerky kultúry Šimkovičovej, pani Predajňovej, ale aj v súvislosti s priebehom včerajšej tlačovej konferencie sme sa rozhodli požiadať o súčinnosť orgány činné v trestnom konaní. Obsah aj spôsob vyjadrovania Martiny Šimkovičovej, Andrey Predajňovej, ale aj úškrny úradníka Drahoslava Machalu v súvislosti s telesnými útokmi na zamestnankyne Múzea Betliar sú neakceptovateľné. Takýto spôsob komunikácie napovedá, že vec si vyžaduje dôkladné vyšetrenie, tak aby bol vyslaný signál aj ostatným zamestnancom a zamestnankyniam, že pre vedúcich pracovníkov a pracovníčky tiež platí zákon. Feudalizmus už skončil,“ uviedol Peter Weisenbacher, ktorý je riaditeľom IĽP.
Právnička IĽP Katarína Klimentová povedala: „Podľa zverejnených informácií malo dôjsť zo strany poverenej vedúcej Múzea Betliar k opakovanému nevhodnému fyzickému kontaktu s viacerými zamestnankyňami. Vo viacerých prípadoch malo ísť o neželané hladkanie a dotyky. Máme za to, že mohlo prísť k porušeniu § 2a ods. 5 zákona č. 365/2004 Z. z., teda k sexuálnemu obťažovaniu. Sexuálne obťažovanie je verbálne, neverbálne alebo fyzické správanie sexuálnej povahy, ktorého úmyslom alebo následkom je alebo môže byť narušenie dôstojnosti osoby a ktoré vytvára zastrašujúce, ponižujúce, zneucťujúce, nepriateľské alebo urážlivé prostredie.“
Reakcia ministerstva kultúry
Včera (26. 3.) bola k prípadu zvolaná tlačová konferencia ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej.
Ministerstvo kultúry odhalilo verejnosti dôkazy o organizovanej a koordinovanej šikane poverenej riaditeľky Múzea Betliar Andrey Predajňovej zo strany niektorých zamestnancov. Tento jav, známy ako stuffing, označuje psychický nátlak, ktorý podriadení vyvíjajú na nadriadenú osobu.
„Dôkazy jednoznačne ukazujú, že nejde o žiadnu šikanu zamestnancov zo strany riaditeľky. Naopak – skupina zamestnancov, úzko prepojená s bývalým vedením múzea a občianskym združením Andoras, vytvára dlhodobo nepriateľské pracovné prostredie a cielený nátlak. Takéto konanie považujeme za neprístupné a v rozpore s verejným záujmom,“ povedala ministerka kultúry Martina Šimkovičová.
Medializované sťažnosti časti zamestnancov a ich verejné vyjadrenia považuje rezort za súčasť obrannej stratégie, ktorou sa snažia zakryť zistenia riaditeľky o vážnych pochybeniach v hospodárení, správe verejných prostriedkov a bezpečnostných rizikách.
Po príchode do funkcie údajne Andrea Predajňová odhalila viacero systémových zlyhaní, ktoré sa v Múzeu Betliar dlhodobo ignorovali. Zistila neplatné zmluvy medzi múzeom a občianskym združením Andoras, ktoré umožňovali nelegálne využívanie štátneho majetku, zbierkových predmetov a pracovného času zamestnancov.
Niektorí zamestnanci boli priamo poverovaní úlohami pre občianske združenie Andoras, čo je v rozpore so zákonom o výkone práce vo verejnom záujme. Okrem toho múzeum utrpelo značné finančné straty – podľa odhadov prišlo o viac ako 312 000 eur, pričom výhody plynuli občianskemu združeniu. Rovnako hrozí riziko vrátenia grantov vo výške 130 000 eur.
Zistenia v oblasti bezpečnosti boli taktiež veľmi závažné. V kaštieli Betliar nefungovali protipožiarne hlásiče a na hrade Krásna Hôrka sa nevykonávali revízie aktívnych bleskozvodov, čo malo za následok, že jeden zamestnanec bol priamo zasiahnutý bleskom. „Zistenia sú alarmujúce. Múzeum Betliar bolo roky riadené tak, že verejné zdroje boli využívané v prospech súkromného združenia. Andrea Predajňová len plní svoju povinnosť – zabezpečiť zákonné a transparentné fungovanie inštitúcie,“ povedal generálny tajomník služobného úradu Lukáš Machala.
Ministerstvo kultúry upozornilo na to, že po zverejnení týchto pochybení sa začala intenzívna diskreditačná kampaň proti vedeniu múzea, do ktorej sú zapojení niektorí zamestnanci, bývalí funkcionári a príbuzné mimovládne a mediálne organizácie. Podľa dostupných dôkazov ide o koordinovaný a zámerný krok, ktorý má zabrániť obnoveniu riadneho a zákonného fungovania inštitúcie.
„Od prvého dňa som čelila sabotážam, manipuláciám, šíreniu nepravdivých informácií. Dnes je zrejmé, že niektorí zamestnanci si múzeum sprivatizovali a považujú ho za nástroj súkromného vplyvu. Mojou úlohou je ochrániť verejný záujem,“ vyjadrila sa Andrea Predajňová.
Ministerstvo kultúry už podniklo právne kroky na zrušenie neplatných zmlúv, vyvodzuje zodpovednosť voči zodpovedným osobám a uskutočňuje výberové konanie na nové vedenie Slovenského národného múzea. Obnova zákonného, transparentného a bezpečného fungovania Múzea Betliar je ich hlavnou prioritou.