ŠKANDÁL v Bolívii: Futbalista sa vydával za ZOSNULÉHO brata, dotiahol to až do reprezentácie!

Bolívijský futbalista sa vydával za zosnulého brata
Bolívijský futbalista sa vydával za zosnulého brata. FOTO: Instagram/clubauroraoficial
Reklama

Bolívijským futbalom otriasa v posledných mesiacoch nevídaná kauza. Gabriel Montaňo totiž nie je tým, za koho sa vydával. Na meno zosnulého chlapca sa na tamojšom zväze zaregistroval jeho o päť rokov starší brat.

Podvod mu takmer vyšiel na výbornú – dotiahol to až do reprezentácie. Jeho lož však bola odhalená a pyká za ňu nielen on. Aj klubu, za ktorý nastupoval, bolo kvôli nej odpočítaných 33 bodov. Všetko sa začalo pred ôsmimi rokmi. Montaňo sa vtedy zaregistroval v mládežníckej akadémii Deportiva Aurora. Na tom by nebolo nič divné, keby však nešlo o Diega vydávajúceho sa za zosnulého o päť rokov mladšieho brata Gabriela.

Nikto ho neprekukol

V tej dobe si ale nikto nezrovnalostí nevšimol a Diegovi jeho lož prechádzala niekoľko rokov. V roku 2019 vo veku údajných 14 rokov a 10 mesiacov dokonca dostal príležitosť v A-tíme Aurory, ktorá pôsobí v najvyššej bolívijskej lige. Tam mal status hráča do 20 rokov, čo mu vynieslo viac herného vyťaženia, pretože v juhoamerickej krajine platia pravidlá podporujúce nasadzovanie mladých futbalistov.

V súťaži sa nestratil – prvý gól dal ako „16-ročný“ v decembri 2021. Celkom za Auroru odohral 30 zápasov a dal v nich deväť gólov. Za svoje výkony si v auguste minulého roka vyslúžil aj pozvánku do národného tímu Bolívie. Do kvalifikačných stretnutí o majstrovstvách sveta 2026 ale nezasiahol. Avšak nezrovnalostí v jeho dokladoch si nikto nevšimol.

Prvé pochybnosti sa objavili až koncom minulého roka. Tri dni po obvinení Diegov klub vyrukoval na verejnosť s jeho registráciou a tvrdil, že je všetko v poriadku. Avšak po prešetrení úradmi vyšlo najavo, že matričné ​​záznamy nesedia. Hráč sa následne 15. januára 2025 k klamstvu priznal.

Dodal ale, že klub ani jeho predseda Jaime Cornejo do podvodu zapojení neboli. Tamojšia futbalová federácia následne spustila vlastné vyšetrovanie, na konci ktorého Diego dostal dvojročný zákaz činnosti a bol vyhodený z klubu. Lenže trestu neušiel ani jeho klub Aurora. Jej manažment nesmie vo futbale pôsobiť ešte o rok dlhšie.

O poznanie horšia je situácia s bodovým odpočtom pre klub. Vedenie ligy odpočítalo klubu 33 bodov a tak nasledujúca sezóna 2025 (v Bolívii sa hrá systémom jar-jeseň) sa pre tím začne s -33 bodmi. To však rozvírilo ďalšie problémy – súťaž mala začať už 14. februára, lenže niektorí jej účastníci rozhodnutie napadli, a v Bolívii sa tak stále nehrá.

Keďže klub porušil nasadzovaním Diega pravidlá o počte hráčov do 20 rokov v zostave, chcú niektoré z ostatných klubov namiesto terajšieho odpočtu anulovať výsledky dotknutých zápasov minuloročnej sezóny. Všetko dospelo až k ústavnej sťažnosti na federáciu.

Tú podali tímy Guabirá a Blooming. Podľa nich situácia stojí ligu príliš veľa peňazí a odrádza partnerov. Všetko ale zdržuje žaloba Royalu Pari, ktorý v poslednom ročníku zostúpil.

„Je to neúčinné, pretože rozhodnutie Aurore umožňuje zúčastniť sa kontinentálneho pohára, kam sa kvalifikovala, a umožňuje jej to ďalej využívať výhody profesionálneho tímu, aj keď by mali byť preradené do nižších súťaží,“  vyhlásil pre web El Mundo právny zástupca celku Sergio Romero.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Šport