Premiér Robert Fico (Smer-SD) sa v nedeľu počas tlačového brífingu vyjadril k viacerým aktuálnym témam. Zameral sa na otázku financovania obrany, postoj Slovenska k sankciám voči Rusku a vývoj v prípade transakčnej dane. V otázke obranných výdavkov varoval pred unáhlenými rozhodnutiami a zdôraznil, že hoci Slovensko musí reagovať na geopolitický vývoj v rámci NATO, žiadne výrazné skoky vo financovaní armády nepripadajú do úvahy, informuje TA3.
„Skokovitý nárast je nemožný,“ zdôraznil predseda vlády. „Ak príde k rozumnému návrhu a bude splnená podmienka možnosti duálneho využitia (…). Ale, ak si niekto myslí, že ak teraz dávame dve percentá, a budúci rok päť percent, nech na to zabudne.“
Zároveň navrhol, aby prezident Peter Pellegrini zvolal ďalší okrúhly stôl, na ktorom by sa zúčastnili všetky relevantné politické subjekty. „Toto je otázka a rozhodnutie, ktoré bude ďaleko presahovať súčasné volebné obdobie,“ doplnil.

Opatrnosť pri sankciách
Fico sa jasne vyjadril aj k sankciám namiereným proti Rusku. Podčiarkol, že podporí len také opatrenia, ktoré neohrozia ekonomické záujmy Slovenska. „Ak bude sankcia, ktorá by nás poškodzovala, nikdy za ňu nezahlasujem,“ vyhlásil. Ako nevhodný príklad uviedol hypotetický zákaz dovozu jadrového paliva z Ruskej federácie, ktorý by podľa neho mohol ohroziť energetickú stabilitu krajiny.
V tejto súvislosti pripomenul uznesenie parlamentu, ktoré vládu žiada, aby odmietla škodlivé sankcie. „Považujem ho za silný politický nástroj, o ktorý sa budem môcť oprieť,“ dodal.
Transakčná daň až po lete
Téma zmeny transakčnej dane sa podľa premiéra presunie až na jesenné rokovanie parlamentu. Návrh sa bude prerokúvať v druhom a treťom čítaní až v rámci septembrovej schôdze. „Za Smer-SD aj za vládu oznamujem, že nebudeme súhlasiť s tým, aby bola nejaká mimoriadna schôdza niekedy v júli alebo neviem, kedy si to želá opozícia. Opozícia sa dnes správa ako ekonomický terorista,“ kritizoval.
Premiér opozícii vyčítal, že Slovensku zanechala katastrofálny stav verejných financií a zároveň odmieta návrhy, ktoré by mohli priniesť peniaze do štátnej kasy. „Najradšej by boli, keby celá transakčná daň bola zrušená,“ dodal. Podľa jeho slov sa téma novelizácie dane bude preberať výhradne na riadnej schôdzi.

Fico súhlasí s tvrdením predsedu SNS Andreja Danka, že pri zavádzaní transakčnej dane videli pozitíva najmä pre drobných podnikateľov a živnostníkov. „Môžem povedať, pokiaľ ide o živnostníkov, malých podnikateľov, tak majú jednu z najpriaznivejších daňových právnych úprav, aké vôbec existujú v Európe,“ vyhlásil.
Zároveň priznal, že vláda uvažuje o zúžení rozsahu tejto dane. Výpadok príjmov by sa mohol kompenzovať tým, že 17. november by už nebol dňom pracovného pokoja, hoci by ostal štátnym sviatkom. „My pozeráme aj po iných sviatkoch, len máme jeden závažný problém a ten sa nazýva vatikánska zmluva,“ upozornil Fico.
Dodal tiež, že zvažujú úpravy aj v oblasti DPH. „Našou povinnosťou je diskutovať, ako rozširovať okruh tovarov, služieb, ktoré spadajú do sadzby 5 % DPH. Ak máme hovoriť aj o zužovaní rozsahu transakčnej dane a našli sme na to príjmy alebo sa nám bude lepšie vyvíjať hospodársky rast, viem si predstaviť, že pôjdeme do rozširovania okruhu päťpercentnej DPH,“ doplnil premiér.

Návšteva Strednej Ázie
Fico zároveň oznámil, že odcestuje na pracovnú návštevu Kazachstanu a Uzbekistanu, ktorá potrvá do stredy 11. júna. Cieľom je posilniť hospodársku spoluprácu a nadviazať strategické partnerstvo, predovšetkým s Uzbekistanom. Osobitne chce vláda podporiť zbrojársky priemysel, ktorý má podľa Fica veľký exportný potenciál.
Pripomenul, že slovenský obranný priemysel v roku 2024 prispel k HDP sumou 1,14 miliardy eur. Očakáva sa, že v roku 2025 by sa tento príspevok mohol zvýšiť na 1,5 miliardy, teda na jedno percento hrubého domáceho produktu.
Zmena Ústavy SR s dvoma pohlaviami
V závere sa predseda vlády dotkol aj pripravovaného hlasovania o ústavnej novele. Podľa neho bude hlasovanie veľmi tesné a rozhodnúť môže aj jeden hlas. Ak návrh neprejde, Slovensko si podľa Fica „na veľmi dlhé obdobie zatvára možnosť opätovne nastaviť základné hodnotové otázky v ústave“.
Uvítal účasť KDH v rokovaniach a podporil návrh, ktorý by posilnil nadradenosť slovenského práva v otázkach kultúrno-etického charakteru. Zdôraznil, že tento prístup je v súlade s európskou legislatívou, ktorá uznáva právo členských štátov chrániť svoju národnú identitu.