fbpx

Školáci v Nemecku jasali pri filme o holokauste nad počtom mŕtvych Židov

Reklama
Na snímke koncentračný tábor Auschwitz-birkenau. Zdroj: pixabay.com

Nemecko šokoval prípad zo západonemeckého Wiesbadenu, kde sa stredoškolskí študenti radovali počas dokumentu o masovom vyvražďovaní Židov počas druhej svetovej vojny. Incidentom sa tento týždeň začala zaoberať štátna prokuratúra. Hesenský minister školstva sľúbil dôsledné vyšetrenie záležitosti a potrestanie vinníkov. Správu priniesol portál iDnes.cz.

Incident sa odohral koncom januára po tom, čo skupina 60 stredoškolských študentov vyrazila v rámci vyučovania do kina na dokument o konferencii vo Wannsee, kde sa v januári 1942 poprední činitelia vtedajšieho nacistického režimu dohodli na postupe likvidácie európskych Židov.

Keď sa na konci filmu objavila na plátne veta „pod vládou národných socialistov bolo zavraždených šesť miliónov Židov“, šesť študentov začalo v reakcii podľa denníka Zeit hlasno jasať a tlieskať.

„Mladých ľudí za ich nevhodné správanie počas návštevy pokarhali učitelia,“ uviedol hovorca krajinského ministerstva školstva Michael Ashelm.

Riaditeľ školy podľa neho zahájil vyšetrovanie incidentu, informoval úrady, nadviazal kontakt so zástupcami židovskej obce a vyjadril nad incidentom hlbokú ľútosť. Chlapcov, ktorí sú podľa informácií nemeckého denníka Bild moslimovia, na 14 dní vylúčil zo školskej dochádzky.

Hesenský minister školstva Armin Schwarz záležitosť označil za neprípustnú. „Bude dôsledne vyšetrená a bude mať následky. Antisemitizmus a agresie voči Židom sú nezlučiteľné s našimi hodnotami, musíme k tomu zaujať jasné stanovisko a ako spoločnosť sa tomu rozhodne postaviť,“ uviedol.

Štátne zastupiteľstvo vo Wiesbadene v utorok oznámilo, že začalo vyšetrovanie podozrenia z podnecovania k nenávisti. Ashelm Bildu povedal, že študenti svoje správanie ľutujú a údajne sú pripravení navštíviť židovskú komunitu a oficiálne sa ospravedlniť.

Nemecko zápasí s nárastom protižidovských incidentov od 7. októbra, kedy palestínske hnutie Hamas zaútočilo na Izrael a povraždilo 1 200 ľudí. Skupina sledujúca vývoj antisemitizmu v Nemecku na konci novembra uviedla, že mesiac po útoku zaznamenala prudký nárast antisemitských incidentov – celkom ich bolo 994, čo bolo o 320 percent viac ako pred rokom.

V krajine sa v posledných mesiacoch konalo niekoľko manifestácií na podporu Palestínčanov, ktoré prerástli v násilnosti a v antisemitské akcie. Spolkový kriminálny úrad uviedol, že od 7. októbra do 25. januára zaznamenal celkom 2 249 antisemitských trestných činov.

Šéf nemeckej civilnej kontrarozviedky BfV v novembri varoval, že vojna v Pásme Gazy vytvára nové antisemitské aliancie vo vnútri Nemecka a zvýšila riziko teroristických útokov. „Antisemitizmus a nepriateľstvo voči Izraelu sú spájajúcimi prvkami medzi islamistami, nemeckými a tureckými ľavicovými a pravicovými extrémistami a ľuďmi patriacimi k extrémistickým palestínskym organizáciám,“ povedal.

BfV však upozornil, že krajne ľavicové a krajne pravicové scény sú vnútorne rozdelené medzi proizraelské a propalestínske postoje, pričom niektorí pravicoví extrémisti využívajú súčasnú situáciu na agitáciu proti moslimom a migrantom.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie