fbpx

Školstvo: Študenti Trnavskej univerzity boli úspešní v simulovanom súdnom spore

Trnava 5. mája (TASR) – Univerzitný tím Právnickej fakulty Trnavskej univerzity v Trnave sa zúčastnil na medzinárodnom kole najväčšieho simulovaného súdneho sporu na svete Jessup Moot Court Competition vo Washingtone v USA, na ktorom obsadili celkové ôsme miesto za písomnú časť súťaže. TASR o tom informoval Matúš Demko z rektorátu Trnavskej univerzity v Trnave.

Reklama

„Je to dôkaz, že aj slovenská univerzita vie konkurovať tým najlepším vo svete, keď sa spoja ľudia a sústredíme sa na kvalitné praktické vzdelávanie. Keď som sa dozvedela, že študenti v tvrdej konkurencii porazili v písomnej argumentácii aj univerzity ako Harvard či Yale, utvrdila som sa, že dlhé mesiace príprav a investícií do zručností študentov majú skutočne zmysel,“ uviedla dekanka fakulty Andrea Olšovská.

Tím v zložení Simona Perečinská, Petra Straková, Patrik Ondrejech, Ivan Vu Nhu a Sebastián Gonda pod odborným vedením doktora Ivana Novotného tak získali najlepší výsledok v histórii tímov zo Slovenska v tejto súťaži.

Študenti na medzinárodnom kole v ústnej časti zvíťazili v súbojoch s Airlanggskou univerzitou z Indonézie a s Katolíckou univerzitou Santa María la Antigua z Panamy. Medzi najlepších 200 rečníkov medzinárodného kola sa z univerzitného tímu dostali Vu Nhu a Straková.

„Ide o najväčšiu svetovú súťaž v simulovanom súdnom spore, na ktorej sa zúčastňuje približne 700 právnických fakúlt zo 100 krajín. Súťaž je simuláciou fiktívneho sporu medzi štátmi pred Medzinárodným súdnym dvorom, ktorý je hlavným súdnym orgánom OSN. Tímy pripravujú ústne a písomné podania, v ktorých argumentujú postojmi navrhovateľa aj odporcu k prípadu,“ doplnil Demko.

Účasť univerzitného tímu bola finančne podporená z rezervy predsedu vlády SR a zo zdrojov Trnavského samosprávneho kraja.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie