Skonštruoval prvé tepelné čerpadlo na svete. Slovák Aurel Stodola bol významnou osobnosťou priemyslu

Zdroj: WIKIMEDIA/Photographer unknown, Unbekannt
Reklama

Veda ešte nebola taká rozšírená, na území Slovenska sme nemali žiadne laboratóriá či inovatívne prístroje pre vedecký výskum. Stodola založil mechaniku strojov, vynašiel aj výpočty, ktoré dali základy termodynamike a používajú sa dodnes.

Stodola chcel nahradiť piestové parné stroje výkonnejšími motormi, ktorými boli práve parné turbíny s výkonom 60 MW. Jedna z nich by nahradila až 35 veľkých parných strojov. Hoci sa považuje za „otca parných turbín“, nebol ich vynálezcom. V skutočnosti skonštruoval „iba“ prvé tepelné čerpadlo na svete.

S parnými a plynovými turbínami experimentovali už pred ním vynálezcovia ako Giovanni de Branco, James Watt či Gustaf de Laval. Práve Lavalove turbíny vylepšil Stodola tak, aby efektívnejšie využívali energiu pary a dokázali pracovať dlhšie.

Počas prvej svetovej vojny spolu s chirurgom Ferdinandom Sauerbruchom vytvoril aj pohyblivú umelú ruku. Fungovala na princípe využitia zvyšnej svalovej sily človeka pred vonkajším zdrojom energie, podobne ako protézy chodidiel a nôh. Na ruke sa prsty pohybovali na základe telom vysielaných povelov a sily svalov. Ruka slúžila robotníkom s amputovanou končatinou.

Dnes už tieto princípy prekonala moderná mikroelektronika a 3D tlač. Aurel Stodola si ju však nenechal patentovať, pretože nechcel zarábať na úkor ľudí postihnutých vojnou.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa 🤯 Aurel Stodola 🚂 (@aurelko_stodola)

Jeho poznatky využíval aj Einstein

Jeden z najvýznamnejších vedcov sa o Stodolovi vyjadril, že „je to vynikajúci človek“. V roku 1892 začal učiť na Vysokej škole technickej v Zürichu. Einstein čerpal zo Stodolových vedomostí, ktorý ho dokonca aj podporoval. Aurel sa totiž zúčastnil na Einsteinových vedeckých prednáškach o svetelných kvantách a gravitácii.

Na škole v Zürichu zostal až do dôchodku, teda celých 37 rokov, a to aj napriek tomu, že mal rôzne iné pracovné ponuky z európskych univerzít či strojárenských firiem. Na konte má niekoľko čestných doktorátov z najlepších svetových univerzít, ale aj významných ocenení, medzi nimi napríklad zlatú medailu Jamesa Watta. Vyslúžil si ju za celoživotné dielo o parnej a plynovej turbíne, ako aj o odstredivom kompresore. Jeho veda bola označená za jedinečný čin v dejinách strojného inžinierstva.

Stodola zomrel v Zürichu v roku 1942 vo veku 83 rokov.

1 2
Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Veda a technológie