Skontrolujte si po DAŽDI rastliny v záhrade: Zvýšená VLAHA pre ne môže predstavovať PROBLÉM!

Dážď
Zdroj: Unsplash.com
Reklama

Hovorí sa, že dážď je darom z neba. Oceníme ho vo svojich záhradách najmä v letnom období, kedy prevláda sucho a horúčavy. Aj v lete sa však môže vyskytnúť častý dážď, či búrky. Zvýšená vlaha tak môže pre rastliny predstavovať problém, keďže vlhko je živnou pôdou pre vznik chorôb. Skontrolujte preto rastliny, ešte kým je čas!

Rastliny potrebujú pre svoj rast dostatočné množstvo závlahy. Sucho v lete vie záhradkárom spôsobiť vrásky na čele, no určite tiež nie je dobré, ak rastliny doslova plávajú vo vode. Dážď totiž môže pre vašu zeleň pôsobiť ako nepriateľ, keďže zvýšená vlaha spôsobuje choroby rastlín.

Vlhká pôda sa stáva dokonalým miestom pre vznik plesní, húb, či rôznych baktérií. O to viac, ak sa k vlhkosti ešte pridá horúce počasie. Nebezpečné hubové infekcie razom premenia každú rastlinu na chradnúcu zeleň.

Ohrozené druhy rastlín

Medzi najviac ohrozené rastliny patria ruže, či hortenzie, na ktorých možno badať čiernu škvrnitosť, informuje web Vášeň v tebe. Ohrozené sú aj obľúbené tuje, ktoré patria medzi najčastejšie ozdobné kríky v slovenských záhradách. Tie nehnijú navonok, napádané sú ich korene, pričom tuje následne chradnú a odumierajú.

Surfínia
https://unsplash.com/photos/a-close-up-of-some-flowers-gMij3aG1Hs4

V záhradách často vidíme aj petúnie a surfínie, pri ktorých sa v prípade vlhkej pôdy začína objavovať sivá pleseň.

A čo zelenina?

Paradajky a zemiaky, ktoré sa nachádzajú vo vlhkej pôjde najčastejšie napáda pleseň zemiaková. V prípade tejto choroby je úroda zničená už do pár dní. Pleseň sivá napáda podobne ako petúnie aj jahody, naopak na cuketách, či tekviciach sa začne objavovať múčnatka, ktorú spoznáte vďaka jej charakteristickému bielemu povlaku na listoch.

Ochráňte svoju úrodu 

Pre pestovateľov nie je nič horšie, ako zničená úroda. Preto ak nechcete, aby vám ju dažde zničili, môžete urobiť hneď niekoľko preventívnych opatrení. Dôležitým krokom už pri vysádzaním rastlín je myslieť na to, že rastliny potrebujú dýchať a preto ich vysádzajte s odstupom, píše web Vášeň v tebe.

Veľmi dôležité je tiež odstraňovať spodné listy rastlín. Pýtate sa prečo? Práve tieto listy sú náchylnejšie na vznik plesní. Ak bývate v oblastiach, kde je zvýšený výskyt zrážok, môžete rastliny preventívne postrekovať špeciálnymi prípravkami na ochranu rastlín. Niektoré dokonca podporujú silu, rast a vitalitu rastlín, uvádza web planto.sk.

Záhrada
Zdroj: https://unsplash.com/photos/a-window-sill-filled-with-plants-in-the-rain-BZeJDXGae4w

Ochrániť rastliny, najmä tie, ktoré sú náchylnejšie na choroby, pred zrážkami možno ochrániť tak, že použijete prístrešky, alebo fóliovníky. Niektoré druhy sa dajú pestovať aj na krytej terase.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Domáce celebrity