Ktoré ekonomiky budú v roku 2025 rásť raketovým tempom a prečo? Výsledky vás možno prekvapia: na vrchole nie sú ani západné veľmoci, ani tradičné ázijské tigre. Naopak, dominujú krajiny, ktorých rast je poháňaný ropným boomom, návratom turistov alebo geopolitickými hrami veľmocí.
Za pôsobivými číslami sa však často skrýva krehká realita – vojny, chudoba alebo závislosť od jediného zdroja príjmov. Pozrite si desať ekonomík, ktoré ukazujú, že hospodársky rast nie je vždy synonymom úspechu. Rebríček vychádza z prognózy hospodárskeho rastu Medzinárodného menového fondu na rok 2025.
10. Bhután ťaží z čistej energie a návratu turistov
- Rast HDP: 7,2 percenta
Bhután, malá hornatá krajina v Himalájach medzi Indiou a Čínou, bude podľa prognóz MMF do roku 2025 patriť medzi desať najrýchlejšie rastúcich ekonomík sveta. Očakávaný rast HDP vo výške 7,2 % predstavuje pre monarchiu s približne 800 000 obyvateľmi významný hospodársky impulz. Krajina má stabilné politické prostredie a malé, ale pomerne dobre organizované hospodárstvo. V minulosti ju ťažko zasiahla pandémia, ktorá znížila príjmy z cestovného ruchu a vývozu elektrickej energie, čo sú dva kľúčové piliere hospodárstva.
Vysoký rast v tomto roku je spôsobený energetickým sektorom, konkrétne vývozom vodnej energie do susednej Indie, ktorá je dlhodobo jej hlavným odberateľom. Významnú úlohu zohráva aj oživenie sektora cestovného ruchu po pandémii. Vláda zároveň pokračuje v investíciách do infraštruktúry a digitalizácie, čiastočne financovaných z medzinárodnej pomoci a indických úverov.
9. Macao, Las Vegas východu
- Rast HDP: 7,3 percenta
Macao je bývalá portugalská kolónia a v súčasnosti autonómny región Číny, ktorý sa nachádza na jej juhovýchodnom pobreží. Očakáva sa, že v roku 2025 bude Macao deviatou najrýchlejšie rastúcou ekonomikou na svete s očakávaným rastom HDP 7,3 %. Región s približne 700 000 obyvateľmi je známy najmä ako svetové centrum hazardných hier a cestovného ruchu, niekedy nazývané Las Vegas východu. Hospodárstvo Macaa je jedným z najviac závislých od služieb, najmä od kasín a cestovného ruchu.
Rast v roku 2025 je výsledkom postupného oživenia cestovného ruchu, najmä v dôsledku uvoľnenia cestovných obmedzení v Číne a zlepšenia mobility v regióne juhovýchodnej Ázie. Príjmy z kasín a luxusného cestovného ruchu sa vracajú na úroveň spred pandémie, čo oživuje celé miestne hospodárstvo. Okrem toho sa Macao snaží diverzifikovať svoje hospodárstvo a viac investovať do oblastí, ako sú financie, vzdelávanie a technológie.
8. Niger mieri nahor aj napriek chaosu
- Rast HDP: 7,3 percenta
Na čele zoznamu sa umiestnila Afrika s Nigerom na ôsmom mieste a očakávaným rastom HDP 7,3 %. Niger je však jednou z najchudobnejších krajín sveta, a hoci má viac ako 25 miliónov obyvateľov, jeho hospodárstvo je stále veľmi nerozvinuté a závislé od poľnohospodárstva. V posledných rokoch krajinu sužovali politické nepokoje, opakované vojenské prevraty a bezpečnostné hrozby spojené s terorizmom. Napriek tomu Niger v roku 2025 dosiahne silný rast, a to najmä vďaka niekoľkým strategickým projektom a postupne sa zlepšujúcej bezpečnostnej situácii.
Hlavným motorom rastu je spustenie nového ropovodu, ktorý umožní vývoz ropy z nigerských polí cez Benin do Guinejského zálivu, uvádzajú Financial Times. Tento projekt, podporovaný čínskymi investíciami, zásadne mení obchodné možnosti krajiny a umožňuje jej prístup na medzinárodné trhy. Okrem ropy má Niger aj významné zásoby uránu, ktoré priťahujú záujem zahraničia, najmä Francúzska a Číny. Ďalšie rastové impulzy poskytuje rozvoj infraštruktúry, energetiky a zlepšenie produktivity poľnohospodárstva prostredníctvom medzinárodnej rozvojovej pomoci.
7. Ugandu ťahajú ropa a čínske peniaze
- Rast HDP: 7,5 percenta
Ďalšou africkou krajinou v tomto porovnaní je Uganda, východoafrická krajina s viac ako 45 miliónmi obyvateľov. MMF predpovedá, že ugandské hospodárstvo porastie o 7,5 %. Krajina ťaží z prírodného bohatstva, úrodnej pôdy a mladého obyvateľstva, hoci jej hospodárstvo dlhodobo trpí nestabilitou, korupciou a zlou infraštruktúrou. Napriek tomu došlo v posledných rokoch k určitej stabilizácii a posilneniu investičného prostredia, čo spolu s kľúčovými projektmi umožnilo dynamický hospodársky vzostup.
Ako uvádza agentúra Reuters, k rastu prispel najmä rozvoj ropného priemyslu. Po rokoch príprav sa očakáva začatie prvých rozsiahlych vrtných prác v oblasti Albertovho jazera, pričom by mal byť dokončený ropovod do Tanzánie, ktorý umožní vývoz na medzinárodné trhy. Okrem ropy sa rozvíja aj infraštruktúra, poľnohospodárstvo a stavebníctvo, do ktorých smerujú významné zahraničné investície, najmä z Číny. Významné sú aj investície do energetických a dopravných sietí s cieľom zlepšiť prepojenie krajiny.
6. Ekonomické zmŕtvychvstanie Sudánu
- Rast HDP: 8,3 percenta
Šieste miesto obsadil Sudán, ktorý podľa MMF dosiahne v tomto roku rast HDP na úrovni 8,3 %. Hospodárstvo tejto severoafrickej krajiny bolo v uplynulom desaťročí výrazne ovplyvnené oddelením Južného Sudánu v roku 2011, ktorému predchádzal dlhotrvajúci konflikt a medzinárodná izolácia. Krajina po strate územia prišla aj o väčšinu svojich ropných polí. Sudán dodnes čelí rozsiahlym politickým problémom vrátane ozbrojených stretov medzi armádou a polovojenskými skupinami, ktoré vážne obmedzujú stabilitu a normálny hospodársky život. Napriek tomu analytici očakávajú, že hospodárstvo sa výrazne zotaví, aspoň v makroekonomickom meradle.
Dôvodom vysokého rastu je najmä efekt nízkej bázy, píše Financial Times. To znamená, že po poklesoch z predchádzajúcich rokov stačí relatívne malé oživenie na to, aby viedlo k výraznému percentuálnemu skoku. Okrem toho Sudán profitoval z vývozu zlata, ktoré predstavuje hlavný devízový príjem, ako aj z rozvoja poľnohospodárstva a dočasnej stabilizácie niektorých kľúčových oblastí. Bohaté nerastné zdroje a strategická poloha krajiny priťahujú obmedzené, ale cielené investície, najmä z arabských štátov.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)