Slintačka a krívačka je pomsta Bruselu. Internet zaplavujú hoaxy o tejto chorobe, chýbajú oficiálne vysvetlenia

slintačka
Ilustračné foto. Zdroj: TASR/Henrich Mišovič, TASR/DUNA/MTI/Zoltan Mathe, TASR/AP
Reklama

Okrem strachu sa s ochorením vo veľkom šíria aj dezinformácie na sociálnych sieťach.

Slovensko aktuálne čelí výskytu vysoko nákazlivého vírusového ochorenia – slintačky a krívačky. Podľa Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR postihuje výlučne určité druhy zvierat, najmä hovädzí dobytok, ošípané a inú raticovú zver. Ľudia ani domáce zvieratá ako psy či mačky ohrození nie sú.

Odborníci vystríhajú pred konzumáciou niektorých potravín

Ako sme vo včerajšom článku informovali, odborníci vystríhajú pred konzumáciou nepasterizovaného mlieka a neúplne tepelne spracovaného mäsa z infikovaných zvierat.

Takáto konzumácia môže zvyšovať riziko nákazy slintačkou a krívačkou. Odporúčajú konzumovať iba pasterizované mliečne výrobky a dostatočne tepelne upravené mäso.

„Konzumácia pasterizovaného mlieka a výrobkov z pasterizovaného mlieka, ako aj dostatočne tepelne upraveného mäsa a mäsových výrobkov je bezpečná,“ uviedli hygienici.

„Vo všeobecnosti dbajte na dodržiavanie osobnej hygieny, dôkladne si umývajte ruky teplou vodou a mydlom po kontakte so zvieratami a živočíšnymi produktmi,“ odporučili.

Prvý prípad nákazy zaregistrovali u našich južných susedov 7. marca. Slovensko v reakcii prijalo opatrenia na zamedzenie šírenia nákazy na našom území.

Ani to však nezabránilo rozšíreniu ochorenia na naše územie, kde ho potvrdili v chovoch dobytka v obciach Medveďov, Ňárad a Bake na juhu Slovenska 21. marca.

Farmári protestovali proti zabíjaniu

Jeho prítomnosť vyvoláva u veľkých či menších chovateľov dobytka strach. Usmrcovanie aj zdravých jedincov sa niektorým farmárom nepozdáva a nepáči, preto v piatok zhruba stovka farmárov, najmä z oblasti Dunajskej Stredy, vyjadrila v Bratislave nesúhlas s prísnymi opatreniami.

na proteste argumentovali tým, že európska legislatíva priamu likvidáciu zdravých zvierat v ohrozených oblastiach nevyžaduje. Podľa nich je možné namiesto utrácania zaviesť karanténne opatrenia a veterinárnu kontrolu. Vyzvali preto na okamžité zastavenie likvidácie zvierat.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Z domova