Téma likvidácie zdravých zvierat neunikla ani pozornosti Európskej komisie. Jej hovorkyňa pre oblasť zdravia Eva Hrnčířová vysvetlila, že Brusel nariadenie neprikazuje. Problém je však vysoká nákazlivosť vírusu SLAK.
„Utratiť zvieratá na postihnutých farmách je, bohužiaľ, jediný spôsob, ako predísť tomu, aby sa slintačka a krívačka rozšírili po celom Slovensku alebo po ďalších európskych krajinách,“ uviedla Hrnčířová.
Šírenie dezinformácií
Okrem strachu sa s ochorením vo veľkom šíria aj dezinformácie na sociálnych sieťach. Jedným z najzávažnejších tvrdení je popieranie existencie slintačky a krívačky, píše STVR.
„Toto a viacero ďalších tvrdení, stoja úplne na vode a nie sú pre ne absolútne žiadne dôkazy,“ tvrdí šéfredaktor odborného portálu Infosecurity.sk Martin Hodás.
Ako dodáva, hoaxy sa v našom prostredí ustálili najmä z obdobia pandémie COVID-19, keď mnoho ľudí tvrdilo, že ochorenie neexistuje.
Inou hojne rozšírenou domnienkou je síce prítomnosť ochorenia, ale má ísť o pomstu Európskej únie, pretože je Slovensko „neposlušné a ide proti prúdu“.
„Keďže sa nákaza vyskytla v Maďarsku a Slovensku, ľudia si domysleli, že ide o nejaký trest poslaný z Bruselu za našu neposlušnosť. Jediným z argumentov je, že nákaza sa neobjavila nikde inde, len u nás. Lenže to nie je pravda,“ upozorňuje Hodás.
Chýba postoj odborných autorít
Slintačku a krívačku pritom už skôr objavili v Nemecku počas januára. „To dezinformátori zamlčiavajú, lebo sa im to do tohto naratívu nehodí,“ tvrdí Hodás.
S podobnými tvrdeniami o zavlečení ochorenia sa oháňa aj europoslanec Ľuboš Blaha. „Len na jeho Telegrame videlo statusy s týmto obsahom cez 45-tisíc ľudí. A to nehovorím o zdieľaniach na iných sociálnych sieťach a v samotných dezinfomédiách, ktoré tieto tvrdenia prevzali,“ priblížil.
S nákazou sa spájajú veľké ekonomické straty, ktoré neobídu poľnohospodárstvo, a aby sa zamedzilo ďalšiemu zbytočnému šíreniu choroby, pristupuje sa k drastickým opatreniam. Inak hrozí strata kontroly nad ňou a dôsledky budú ďaleko katastrofálnejšie.
„Slintačka a krívačka je závažná, akútna, horúčkovitá vírusová choroba, ktorá je zároveň vysoko nákazlivá,“ vysvetľuje Hodás.
Šéfredaktorovi portálu chýba razantný prístup a oficiálne vysvetlenie od autorít, preto sa konšpirácie a dezinformácie začali šíriť pomerne rýchlo.
„Štátna stránka Hoaxy a podvody sa tejto časti témy vôbec nevenuje. Na webstránke Štátnej veterinárnej a potravinovej správy k tomu tiež nič nenájdeme a jej Facebook je úplne prázdny. No a ministerstvo pôdohospodárstva mi na otázky k tejto téme nestihlo odpovedať, hoci som ich posielal už pred troma dňami,“ uzavrel.