Slováci bojujú s nadváhou aj finančnými problémami. Kde sa skrýva riešenie?

Každý druhý Slovák bojuje s nadváhou.
Každý druhý Slovák bojuje s nadváhou. Zdroj: Unsplash/AllGo - An App For Plus Size People, Towfiqu barbhuiya
Reklama

Najnovšie štatistiky ukazujú alarmujúci trend: každý druhý obyvateľ Slovenska zápasí s nadváhou. Navyše až 67 percent zamestnaných ľudí uvažuje o zmene zamestnania, čo je často reakcia na zhoršujúcu sa finančnú situáciu. Súčasne každoročne viac než 22-tisíc Slovákov vstupuje do sveta podnikania, hľadajúc stabilitu a nezávislosť. Tieto fakty poukazujú na čoraz naliehavejšie problémy – nielen so zdravím, ale aj s finančnou istotou domácností.

Zistenia ukazujú, že ekonomický tlak núti mnohých ľudí obmedzovať svoje výdavky, šetriť na kvalitných potravinách či odkladať investície do zdravotnej starostlivosti. To vytvára začarovaný kruh – menej kvalitná strava a stres zo zlej finančnej situácie vedú k ďalšiemu zhoršovaniu zdravia. Píše Čas pre ženy.

Podľa analýz Medzinárodnej organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) z rokov 2021 až 2023 sa Slovensko zaradilo medzi krajiny s najvyšším podielom obéznych žien v rámci celej organizácie – až 70 percent slovenských žien má nadváhu alebo obezitu.

Kde hľadať príčinu zlyhaní?

Odborníci upozorňujú, že hlavným problémom nie je nedostatok informácií.

Zdroj: Unsplash/Jade Destiny

Väčšina ľudí veľmi dobre vie, čo by mali spraviť pre zlepšenie svojho zdravia či finančnej situácie. Napriek tomu sa im to nedarí. Kameňom úrazu je často slabá vnútorná motivácia, nedostatok vytrvalosti a strach zo zlyhania.

Psychológovia dlhodobo zdôrazňujú, že až 80 percent úspechu závisí od správneho nastavenia mysle. Ak človek neverí vo vlastné schopnosti a v možnosť zmeny, pravdepodobnosť, že uspeje, je minimálna. A to aj v prípade, že má všetky potrebné informácie či dostupné zdroje.

Mnohí Slováci preto uviaznu v bludnom kruhu pasivity – vedia, čo by mali spraviť, no chýba im vnútorné presvedčenie, že to naozaj dokážu.

Zmena začína v hlave

Ak chceme skutočne zmeniť svoj život – či už ide o zdravie, váhu alebo financie – prvým a najdôležitejším krokom je práca na sebe samom.

Zdroj: Unsplash/Marek Studzinski

Nestačí len zostaviť si nový jedálniček alebo rozpočet. Úspech závisí od našej schopnosti uveriť, že zmena je možná a že ju dokážeme zvládnuť.

Odborníci radia nezačínať veľkými a náročnými cieľmi, ktoré nás môžu hneď na začiatku odradiť. Namiesto toho odporúčajú zaradiť malé, postupné zmeny: napríklad venovať viac času fyzickej aktivite, vyberať si kvalitnejšie potraviny alebo si pravidelne odkladať drobné sumy peňazí bokom.

Aj malé kroky môžu časom viesť k veľkým výsledkom – ak ich sprevádza odhodlanie, trpezlivosť a viera vo vlastné schopnosti.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zdravie