fbpx

Slováci chcú riešiť zmenu klímy: 70 % ľudí by zrušilo dotácie a úľavy pre letecký sektor (prieskum)

Zdroj: FOTO TASR/Adriána Hudecová

Dve tretiny Slovákov sa domnievajú, že prechod na klimaticky neutrálne hospodárstvo sa môže uskutočniť len vtedy, ak sa budú súčasne riešiť sociálne a ekonomické nerovnosti. Sedemdesiat percent podporuje zrušenie dotácií a daňových úľav pre letecký sektor a všetky spoločnosti, ktoré sú vo veľkej miere závislé od fosílnych palív. Vyplýva to zo šiesteho vydania prieskumu o klíme, ktorý v utorok zverejnila Európska investičná banka (EIB).

Prieskum sa uskutočňuje každoročne od roku 2018 a ponúka pohľad na názory ľudí na zmenu klímy v najväčších ekonomikách sveta. V auguste a septembri tohto roka sa na ňom zúčastnilo viac ako 30.000 respondentov v Európskej únii, Spojených štátoch amerických, Číne, Indii, Japonsku, Spojenom kráľovstve, Spojených arabských emirátoch, Kanade a Južnej Kórei.

„Po ďalšom náročnom roku, ktorý poznačila nielen inflácia, ale aj rekordné horúčavy a suchá, si Slováci podľa výsledkov prieskumu EIB o klíme oveľa viac uvedomujú závažný vplyv zmeny klímy a potrebu okamžitých opatrení na Slovensku i vo svete,“ konštatovala banka.

Za výzvu číslo jeden považujú slovenskí respondenti rastúce životné náklady, medzi najväčšie problémy pre krajinu ich zaradilo 71 %. Nasleduje politická nestabilita, prístup k zdravotnej starostlivosti, ako aj dôsledky zmeny klímy a degradácia životného prostredia.

Vzhľadom na vysokú infláciu väčšina Slovákov žiada spravodlivé politiky na riešenie klimatickej krízy. V rámci prieskumu 66 % opýtaných uviedlo, že prechod na nízkouhlíkové hospodárstvo sa môže uskutočniť len vtedy, ak sa budú súčasne riešiť sociálne a ekonomické nerovnosti. Len 39 % respondentov však vyjadrilo presvedčenie, že vláda je schopná uskutočniť takúto spravodlivú klimatickú transformáciu.

Pri otázke kompenzácií pre rozvojové krajiny s cieľom pomôcť im vyrovnať sa s dôsledkami zmeny klímy sa slovenskí respondenti v prieskume EIB vyslovili za rozšírenie pomoci do zahraničia. Za poskytnutie finančnej kompenzácie zasiahnutým krajinám sa vyslovilo 57 % respondentov.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie