Na Slovensku prebehla na začiatku roka masívna dezinformačná kampaň s cieľom vystrašiť verejnosť údajnou mobilizáciou, v dôsledku čoho sa mnohí rozhodli podať „Vyhlásenie o odopretí mimoriadnej služby“ so snahou odrieknuť prípadnú účasť na aktívnej obrane štátu.
Občanom, ktorí podali uvedené vyhlásenie, sú v týchto dňoch v súlade so zákonom doručované rozhodnutia príslušných okresných úradov. Vo väčšine prípadov úrad vyhláseniam vyhovie a rozhodne o zaradení do evidencie občanov, ktorí majú povinnosť v čase vojny alebo vojnového stavu vykonať inú službu namiesto mimoriadnej služby, teda alternatívnu službu.
Je potrebné opäť upresniť, že podaním spomínaného vyhlásenia branná povinnosť nezaniká. V praxi tak podanie vyhlásenia o odopretí mimoriadnej služby znamená len zmenu formy služby, ktorou by v prípade potreby občan prispieval k obrane Slovenskej republiky.
„Na túto skutočnosť sme už upozorňovali, čo podčiarkuje zraniteľnosť spoločnosti v oblasti overovania a selekcie informácií. Aj napriek snahe o informovanie verejnosti totiž množstvo občanov podľahlo falošným správam a propagande bez overovania faktov,“ uviedol minister obrany SR Martin Sklenár.
Rezort obrany preto opakuje, že na Slovensku sa neplánovala a ani neplánuje žiadna mobilizácia. S cieľom predísť ďalším dezinformáciám pripravilo MO SR zoznam najčastejších otázok spolu s odpoveďami k téme na https://www.mosr.sk/najcastejs
Branná povinnosť vzniká každému občanovi Slovenskej republiky – mužovi – 1. januára kalendárneho roka, v ktorom dovŕši 19 rokov veku a zaniká 31. decembra kalendárneho roka, v ktorom dovŕši 55 rokov veku, ak mu branná povinnosť nezanikla z iných dôvodov skôr (napr. zdravotné dôvody).
Alternatívnu službu, teda službu bez zbrane, predstavuje napríklad pomoc v nemocniciach, pri kopaní zákopov, civilnej ochrane obyvateľstva, či ďalšie služby v prospech Ozbrojených síl SR. Podrobnosti o výkone alternatívnej služby upravuje zákon č. 569/2005 Z. z. o alternatívnej službe v čase vojny alebo vojnového stavu.