Národná banka Slovenska zareagovala na štatistiky za minulý rok. Na Slovensku bolo totiž zadržaných až 1857 falzifikátov eurových bankoviek. Ich počet sa pritom v porovnaní s rokom 2023 zvýšil až o takmer desať percent. Centrálna banka preto spustila online kurz.
Na Slovensku sú najčastejšie falošné bankovky v hodnote 20 a 50 eur. V tomto smere nie sme žiadnou výnimkou, lebo podobne je to aj v iných krajinách eurozóny. Vlani pritom bolo z obehu stiahnutých celkovo až 554-tisíc bankoviek, čo znamená, že Slovensko na tom malo minimálny podiel. Zároveň to znamená, že v roku 2024 bolo odhalených 18 falzifikátov na milión pravých bankoviek v obehu, čo je tiež veľmi nízke číslo.
Aj keď v porovnaní s inými krajinami eurozóny je u nás počet falošných bankoviek stále relatívne nízky, treba sa mať na pozore. „Kvalita zadržaných falzifikátov je prevažne dobrá. Napriek tomu je možné falzifikáty odhaliť aj bez použitia technických pomôcok, ak prijímaniu peňazí venujeme dostatočnú pozornosť,“ zdôraznila centrálna banka.
Ako rozpoznať falošné bankovky
Falzifikáty sú podľa nej ľahko rozpoznateľné od pravých bankoviek použitím testu, ktorý spočíva v skúške hmatom, pohľadom a naklonením. Európska centrálna banka celý test podrobnejšie opisuje vo videu.
Zdroj: YouTube/European Central Bank
V prípade zamestnancov pracujúcich s hotovosťou je aj ďalšia možnosť ako si môžu prehĺbiť svoje vedomosti o euro bankovkách. NBS ponúka online kurz, ktorý je vhodný pre pokladníkov, pracovníkov bánk, obchodov a ďalšie profesie, ktoré denne manipulujú s hotovosťou. Zároveň je však dostupný aj širokej verejnosti. Po jeho úspešnom absolvovaní sa dá získať aj certifikát.
Ako je to s falošnými mincami
Vlani bolo na Slovensku zadržaných aj 3113 kusov falzifikátov eurových mincí. To bolo o necelých deväť percent menej ako v roku 2023. Najväčší, vyše 93-percentný, podiel tvorili tie v nominálnej hodnote 2 eurá.
Najdostupnejšou pomôckou pre rozpoznanie podozrivých mincí je podľa centrálnej banky magnet. Mince s hodnotou 1 a 2 eurá majú totiž magnetický stred. Stačí tak k nemu priložiť magnet a bude jasné, či ide o pravú mincu.
Dôležitý je tiež celkový vzhľad a farba podozrivej euromince. Pri 2-eurových minciach je v prípade podozrenia pozrieť si aj nápis na hrane.