Slováci môžu BEZ VÍZ do 183 krajín sveta. Pozrite sa, kam máme zelenú a kam ZÁKAZ

Foto: freepik.com, henleyglobal.com
Reklama

Najvýkonnejší pas na svete s bezvízovým vstupom až do 193 destinácií má renomovaný ázijský tiger. Na vrchole rebríčka tróni SINGAPUR, na druhom mieste je JAPONSKO a na tretej priečke sa vedno stretlo 8 krajín, z ktorých 7 je európskych. A kde sme my?

Na základe údajov Medzinárodnej asociácie leteckých dopravcov poradie zostavila londýnska poradenská spoločnosť Henley & Partners spomedzi 193 členských krajín OSN a šiestich nečlenských krajín ako Kosovo, Palestína či Vatikán.

Slovensko je vysoko

SLOVENSKO má otvorené dvere bez víz alebo s vízami na mieste aktuálne až do zhruba 183 destinácií sveta a vo využiteľnosti pasu je celkovo na 9. mieste na svete.

Akú silu mal slovenský pas v priebehu rokov a koľký najsilnejší v poradí bol? Na krivke za necelé 20-ročie sa najviac odzrkadľuje náš vstup do Európskej únie a prístup k eurozóne – voľnému pohybu tovarov aj osôb.

Zdroj: henleyglobal.com

Kam tak ľahko nemôžeme?

Niektoré krajiny svoje pravidlá menia častejšie, ako napríklad totality Čína či Kuba. Zatvorené je pre nás autoritárske Rusko (a takmer voči celému svetu) aj Afganistan.

Pozrite si príklady (ne)potrebných víz pre Slovákov a Slovenky vo väčšine krajín sveta mimo EÚ.

🟢 = voľné cestovanie len s cestovným pasom SR

🟡 = stačia nekomplikované VOA (Visa on Arrival – pri príchode do krajiny) alebo ETA (Electronic Travel Authorization – online registrácia)

🔴 = vyžadujú sa fyzické, papierové víza alebo elektronické e-Visa vybavené pred cestou

Svetový outsider

Medzi pasovým prístupom v hornej a spodnej časti rebríčka je veľký rozptyl. Afganistan je momentálne posledný v poradí z meraných krajín na 106. mieste, s voľným prístupom na pas len do 26 destinácií.

Sýria a Irak sa umiestnili len o niečo vyššie s prístupom do 27 a 31 destinácií.

Extrémne silný cestovný trh

Cestovný ruch patrí medzi najdynamickejšie odvetvia svetovej ekonomiky, informuje portál loveexploring.com. V roku 2023 prispel k globálnemu HDP necelými 10 biliónmi eur, čo predstavovalo 9,1 % svetovej ekonomiky.

Najnavštevovanejšia krajina

V roku 2023 najviac turistov opäť privítalo Francúzsko, ktoré si udržalo prvenstvo s približne 100 miliónmi návštevníkov. Na druhom mieste skončilo Španielsko (cca 85 mil. príchodov) a prvú trojicu uzatvorili USA (cca 66 miliónov návštevníkov).

Ďalšími populárnymi destináciami boli Taliansko, Turecko, Mexiko a Spojené kráľovstvo.

Najobľúbenejšie múzeum

Svetovým lídrom v návštevnosti múzeí bol v roku 2023 opäť Louvre v Paríži, ktorý privítal 8,9 milióna návštevníkov – približne toľko, koľko má obyvateľov Švajčiarsko.

Hoci toto číslo stále nedosiahlo predpandemický rekord 9,6 milióna, Louvre si udržiava suverénne prvenstvo. Na popredných priečkach sa držia aj Vatikánske múzeá v Ríme a Britské múzeum v Londýne.

Letecká doprava na vzostupe

Podľa údajov Medzinárodnej asociácie leteckých dopravcov (IATA) dosiahla letecká doprava v roku 2019 rekordných 4,5 miliardy pasažierov.

Najviac cestujúcich prepravili aerolinky v ázijsko-pacifickom regióne (34,7 % všetkých), nasledované Európou (26,8 %) a Severnou Amerikou (22,2 %). Po dramatickom prepade počas pandémie sa počet pasažierov takmer vrátil na pôvodnú úroveň.

Najrušnejší letecký deň v histórii

Podľa údajov FlightRadar24 bol najrušnejším dňom v histórii letectva 25. júl 2019, keď vzlietlo neuveriteľných 230-tisíc lietadiel.

Toto číslo zahŕňa takmer všetky sledovateľné komerčné a civilné lety a nezahŕňa vojenské a iné citlivé letecké operácie, čo znamená, že reálny počet mohol byť ešte vyšší.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Cestovanie