Rastúce ceny, stagnujúce príjmy a nízka miera úspor prehlbujú pesimizmus spoločnosti. Obavy z budúcnosti dnes rezonujú vo väčšine slovenských domácností.
Podľa aktuálneho prieskumu agentúry Ipsos, ktorý bol zrealizovaný pre Inštitút Martina Filka, až polovica obyvateľov Slovenska očakáva, že ich životná situácia sa v priebehu nasledujúceho roka zhorší. Výsledky poukazujú na rastúci pesimizmus v spoločnosti, ktorý je úzko spätý najmä s finančnou neistotou. Informuje agentúra SITA.
Finančná rezerva je pre mnohých nedosiahnuteľná
Z prieskumu, ktorý prebehol medzi 17. a 21. marcom 2025 na reprezentatívnej vzorke 1 023 respondentov, vyplynulo, že veľká časť Slovákov má problém vytvárať si finančnú rezervu. Až 54 % opýtaných by nezvládlo uhradiť nečakaný výdavok vo výške 1 000 eur bez toho, aby sa museli zadlžiť alebo siahnuť na nevyhnutné výdavky. Táto situácia je ešte alarmujúcejšia medzi zraniteľnými skupinami – až 89 % jednorodičov a 68 % ľudí, ktorí sa starajú o seniora alebo osobu so zdravotným postihnutím, by takýto výdavok finančne nezvládlo.
Nárast výdavkov a stagnácia príjmov
Zatiaľ čo približne 60 % respondentov uviedlo, že ich aktuálny príjem pokrýva základné potreby domácnosti, iba 29 % si dokáže aj niečo ušetriť. Tento fakt odráža napätú finančnú situáciu mnohých rodín, ktoré žijú z mesiaca na mesiac a akýkoľvek neočakávaný výdavok ich môže dostať do problémov.
Podľa výsledkov prieskumu očakáva rast výdavkov až 80 % podporovateľov parlamentnej opozície. Medzi voličmi strany Hlas sa tento podiel pohybuje na úrovni 78 % a medzi voličmi Smeru dosahuje 63 %. Prieskum zároveň poukázal na to, že rozdiely medzi vládnymi a opozičnými voličmi spočívajú najmä v intenzite očakávaného zhoršenia finančnej situácie.
Neistota trápi najmä podnikateľov a živnostníkov
Len malá časť obyvateľstva – konkrétne necelá tretina – predpokladá, že ich príjmy v nasledujúcom období porastú. Väčšina ľudí očakáva skôr stagnáciu a obáva sa zvyšovania cien. Situácia je ešte nepriaznivejšia v prípade samostatne zárobkovo činných osôb a podnikateľov – až 44 % z tejto skupiny predpokladá, že ich príjmy sa v nasledujúcich mesiacoch znížia.
Tieto údaje vytvárajú obraz spoločnosti, v ktorej sa neistota stáva normou. Kombinácia stagnujúcich príjmov, rastúcich výdavkov a nízkej miery úspor predstavuje vážnu výzvu pre domácnosti aj tvorcov verejných politík.
Prieskum finančne podporila nemecká nadácia Friedrich Naumann Stiftung für die Freiheit, ktorá sa zameriava na podporu liberálnych hodnôt, občianskych práv a otvorenej spoločnosti.