fbpx

Slováci vo veľkom nakupujú antigénové testy na COVID-19. Lekárne evidujú zvýšený dopyt

Na snímke testovanie domácim antigénovým samotestom na ochorenie Covid-19. Zdroj: FOTO TASR/Radovan Stoklasa, DPA

V poslednej dobe stúpol počet zákazníkov, ktorí majú záujem si zakúpiť v lekárni antigénové testy. Dopyt po tomto teste totiž stúpol o viac ako 300 percent.

Lekárne na Slovensku evidujú zvýšený dopyt po antigénových testoch na ochorenie COVID-19. V porovnaní s júlom v auguste stúpol o viac ako 300 percent, pričom naďalej má stúpajúcu tendenciu. Vyplýva to zo stanoviska, ktoré pre TASR poskytol hovorca Asociácie prevádzkovateľov sieťových lekární Peter Sedláček.

Dopyt stúpol o viac ako 300 percent

„Zvýšený dopyt po diagnostických antigénových testoch (na COVID-19) evidujeme približne od konca júla a má rastúcu tendenciu. Pri medzimesačnom porovnaní dvoch posledných mesiacov (august vs. júl 2024), stúpol dopyt o viac ako 300 percent, pričom medziročne vidíme rozdiely najmä v tom, že dopyt po testoch v roku 2023 začal až v úplnom závere letnej sezóny, od septembra,“ ozrejmil Sedláček.

Aktuálne zásoby antigénových testov sú podľa jeho slov ako v lekárňach, tak v distribučnej sieti dostatočné. „Situáciu priebežne monitorujeme a v prípade výnimočne vysokého dopytu vieme sortiment doobjednať,“ doplnil.

Lekárne podľa hovorcu v súčasnosti neevidujú ďalšie kategórie liekov, pri ktorých by zaznamenali značný nárast dopytu. „Dokonca ani v rámci kategórie bolesť, v ktorej sa nachádzajú známe lieky na znižovanie teploty a majú protizápalové účinky,“ spresnil Sedláček.

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR minulý týždeň zaevidoval 216 prípadov ochorenia COVID-19. V predchádzajúcom kalendárnom týždni ich bolo 160. „V nasledujúcom období očakávame zvýšený výskyt akútnych respiračných ochorení, aj hospitalizácií, najmä v období tzv. chrípkovej sezóny (október až apríl), kedy ľudí vo zvýšenej miere postihujú respiračné ochorenia, medzi ktoré patrí aj COVID-19,“ poznamenal úrad na svojej webovej stránke.

V prípade, že človek ochorie, ÚVZ odporúča zostať doma, riadiť sa pokynmi lekára a dôsledne sa doliečiť. „Ak nie je možné zostať doma, napríklad z dôvodu, že si potrebujete ísť po lieky, dbajte na správne nosenie respirátora,“ doplnil.

Počas choroby by sa človek nemal stretávať s osobami mimo domácnosti. „Ak je to možné, v prípade ochorenia obmedzte kontakt aj so svojimi blízkymi, s ktorými žijete v jednej domácnosti,“ podotkol ÚVZ. Dôležité je tiež podľa neho pravidelné a dôkladné vetranie i dezinfekcia dotykových plôch. Apeluje aj na dôkladnú hygienu rúk.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie