Slovákov čaká ZMENA. Už v januári sa treba pripraviť na výrazný rozdiel CIEN POTRAVÍN

Ilustračné foto. Zdroj: TASR/Jaroslav Novák, Dano Veselský
Reklama

Ceny tovarov a služieb vlani v decembri klesli oproti novembru o 0,4 percenta, čo bol najvýznamnejší medzimesačný prepad za osem a pol roka. Podľa Štatistického úradu SR sa na tom podieľali najmä lacnejšie potraviny. Bankoví analytici však upozorňujú, že ide len o dočasný jav a spotrebitelia sa musia už od začiatku tohto roka pripraviť na ďalšie zdražovanie.

Inflácia sa na konci roka spomalila najmä v dôsledku lacnejších potravín. „Bol to najväčší decembrový pokles cien potravín v histórii ich zisťovania od roku 1996. V decembri sa pritom ceny potravín v priemere nemenia,“ napísala Národná banka Slovenska v rýchlom komentári.

Problém s maslom a vajcami zmizol

Spomedzi potravín najviac zlacneli ovocie, zelenina, vajcia, maslo a oleje. To znamená, že čiastočne odznel efekt, keď bolo maslo celoeurópsky drahšie, a u nás oproti okolitým krajinám aj o 20 percent. Zároveň boli zažehnané problémy s nedostatkom vajec, ktoré spôsobila na Slovensku vtáčia chrípka v chove u jedného z najväčších producentov.

Štatistický úrad zase uviedol, že zásadný vplyv na vyšší pokles cien po dlhšom čase malo zlacňovanie potravín v rámci predvianočného a koncoročného súperenia obchodníkov.

Aj napriek týmto pozitívnym správam stále platí, že inflácia u nás dlhodobo rastie. Na konci roka 2024 sa zvýšila oproti decembru 2023 o 2,9 percenta. A vyhliadky na tento rok nevyzerajú, že by sa niečo malo zmeniť.

Čaká nás zdražovanie potravín aj bývania

Koncoročné zvoľnenie inflácie na Slovensku bolo s veľkou pravdepodobnosťou len dočasné. V roku 2025 by sa malo zdražovanie podľa bankových analytikov pohybovať nad úrovňou štyroch percent. „Konsolidačný balíček, ktorý obsahuje vyššiu daň z pridanej hodnoty i spotrebné dane či novú daň z cukru a neskôr počas roka aj novú transakčnú daň, by už v januári mal zrýchliť rast cien,“ uviedol analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák. Zároveň dodáva, že nižšiu DPH na potraviny, ktorú zaviedla vláda Roberta Fica, už obchodníci premietli do cien v decembri. Celkový rast sa preto v tomto roku už zmierňovať zrejme nebude.

Ďalším problémom je spomínaná transakčná daň. Tá zasiahne domácnosti nielen v podobe drahších potravín, ale aj vyšších cien bývania. „Vzhľadom na skladbu nášho spotrebiteľského koša, kde potraviny tvoria väčšinu výdavkov domácností, očakávame, že rast inflácie bude najskôr pozvoľný a neskôr v priebehu jari bude postupne rásť spolu s rastom nákladov firiem a zavedením transakčnej dane. Najvýraznejšie očakávame prírastky pri cenách bývania, teda druhej výdavkovo najväčšej zložke rozpočtov domácností,“ dodal analytik 365.bank Tomáš Boháček.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Ekonomika a biznis