Slovákov zaplavujú PODVODY cez obľúbenú APLIKÁCIU. Vieme, NA ČO si dať POZOR

Podvodné správy cez WhatsApp neustále pribúdajú a rovnako tak počet oklamaných ľudí. Zdroj: Freepik, Unsplash)
Reklama

V posledných týždňoch koluje medzi majiteľmi mobilných telefónov prepracovaný typ podvodu. Cieľom je najprv získať kontrolu nad komunikačnou aplikáciou a následne cez kontakty vylákať od ľudí peniaze. Počty podvedených výrazne stúpajú.

„Asi ste už zachytili a možno aj sami dostali správu do WhatsAppu, v ktorej vás niekto známy žiada o podporu mladého talentovaného dievčaťa v ankete s hlavnou cenou – štipendiom na bezplatné vzdelávanie na celý budúci rok,“ priblížil šéf bezpečnosti Slovenskej sporiteľne Ján Adamovský. Tieto správy kolujú medzi používateľmi obľúbenej aplikácie už dva týždne. Aj keď pôvodné domény, z ktorých útoky prebiehali, starsdances.com a danccenschoice.com, už nie sú aktívne.

Zdroj: iStream

O čo v správach ide

V prvom kroku ide podvodníkom najmä o to, aby dostali aplikáciu pod svoju kontrolu. Obeť nasmerujú na dôveryhodne vyzerajúcu stránku. Keď súhlasí s autorizáciou nového zariadenia, získajú cez webové rozhranie potrebnú kontrolu nad aplikáciou. „Takto ako pavúk tkajú obrovskú sieť kontaktov, do ktorej môže spadnúť a zamotať sa v podstate každý z nás,“ upozornil Adamovský.

Podvodníci sa takto dostanú ku kontaktom obete. Časti jej známych posielajú rovnakú žiadosť o podporu talentovaného dieťaťa v súťaži. Súčasťou registračného procesu pri hlasovaní je aj kopírovanie kódu, vysvetľuje polícia na sociálnej sieti.

Na ďalšie kontakty posielajú z ukradnutého whatsappového účtu žiadosť o pôžičku, ktorá sa pohybuje väčšinou do tisíc eur.

Pripravení sú aj na otázky

Podvodníci sú pripravení aj na to, že im ich obete nepošlú peniaze len tak bez otázok. Aby náhodou na konverzáciu nenarazil skutočný priateľ obete, sedia pred počítačom a odpovedajú na otázky skôr, ako to stihne reálny známy.

„Nezabudnite si skontrolovať v nastaveniach WhatsAppu prepojenia a zrušiť ich, ak máte akékoľvek podozrenie, že ste sa stali obeťou podvodu,“ odporučil Adamovský. Ak človek zistí, že peniaze poslal na podvodný účet, je potrebné obrátiť sa na políciu a svoju banku.

Podvody cez WhatsApp pribúdajú

Podvodníci neustále „vylepšujú“ svoje praktiky, o čom svedčí aj ďalší podvod cez SMS správy, o ktorom sme informovali. Týka sa to ľudí, ktorí pri platení cez terminál používajú platobnú kartu, a teda majú v telefóne funkciu NFC.

Všetko sa začína správou, ktorú dostanú cez aplikáciu WhatsApp. Je v nej informácia o „podozrivej platbe“, ktorá mala byť urobená z účtu používateľa. V správe je aj telefónne číslo, na ktoré treba zavolať. Na druhom konci linky je podvodník. Ten vyzýva na overenie alebo zmenu PIN kódu na karte, respektíve do bankového účtu, a na zrušenie denného limitu na karte. Napokon navádza na inštalovanie „bezpečnostnej aplikácie“, ktorá má problém vyriešiť.

Podvodník svoju obeť potom vyzve na priloženie platobnej karty k mobilu pre „overenie“ údajov. Reálne však zariadenie pracuje ako NFC čítačka kariet a všetky citlivé dáta sa dostanú do rúk hackera, ktorý ich získa prostredníctvom spomínanej aplikácie. Nič mu tak nebráni v realizovaní prevodov.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Z domova