Príbeh o americkom vojakovi, ktorý si na sociálnych sieťach našiel svoju životnú lásku v malej slovenskej dedine, môže znieť ako romantická rozprávka. V skutočnosti však ide o dobre premyslený podvod, ktorý už pripravil mnohé ženy o tisíce eur.
Podvodníci dobre vedia, že zamilovaný človek často koná impulzívne, píšu tvnoviny.sk. Najskôr predstierajú náklonnosť, budujú dôveru a potom prichádzajú s nečakanými problémami, ktoré si vyžadujú finančnú pomoc. Keď obeť pošle peniaze, vzťah sa čoskoro skončí.
Jedna zo žien na východnom Slovensku sa stala terčom podobného podvodu, keď ju na Instagrame oslovil údajný americký vojak. „Tvrdil, že má deti v Anglicku, pretože sa rozviedol. Posielal mi fotografie – z dovoleniek, s deťmi, zo svojho luxusného domu v Amerike,“ opisuje žena, ktorá naletela falošnému romantikovi. Muž, ktorý sa predstavil ako Christopher, jej povedal, že mu ostávajú ešte dva roky služby, no ak by zaplatila určitú sumu, mohol by armádu opustiť skôr. „Všetko do seba zapadalo, vedeli presne, ako na to,“ priznáva podvedená Slovenka.
Desaťtisíce eur v nenávratne
Počiatočné požiadavky na financie sa začali nevinne – najskôr letenka, potom špeciálny súkromný let či certifikát, ktorý mu mal umožniť predčasne odísť zo služby. Postupne však suma narastala a žena posielala peniaze na rôzne účty v rôznych krajinách. Podvodník tvrdil, že chce byť so svojimi deťmi a následne pricestovať na Slovensko, kde jej všetko vráti.
Neskôr jej oznámil, že opúšťa Irak a smeruje cez Turecko na letisko v Bratislave. Vtedy však na niekoľko dní zmizol a neskôr prišiel s novou výhovorkou – omylom si na letisku vymenil tašku s cudzím mužom, v ktorej boli drogy, a tak ho zatkla polícia. Opäť žiadal peniaze na svoju záchranu. V tom momente si žena uvedomila, že bola obeťou podvodu. Celkovo prišla približne o 40-tisíc eur. Dnes varuje ostatné ženy, aby neboli tak naivné ako ona.
Podvodníci hrajú na city
Podľa bývalého kriminalistu Mateja Snopka sú takéto prípady bežné a vymáhanie stratených peňazí je prakticky nemožné. Vysvetľuje, že vojaci symbolizujú silu, serióznosť a ochranu, čo podvodníci využívajú pri manipulácii obetí. „V skutočnosti ide o obyčajných podvodníkov, ktorí sedia v zahraničí a vymýšľajú spôsoby, ako okradnúť čo najviac osamelých ľudí,“ upozorňuje.
Snopko zároveň zdôrazňuje, že obete by si nemali dávať vinu. „Nie sú hlúpe, len sú emocionálne založené a boli zneužité. Podvodníci našli ich slabé miesto,“ dodáva. Jeho rada? Ak sa niečo zdá byť príliš dobré na to, aby to bola pravda, je dôležité poradiť sa s rodinou alebo priateľmi. „Tí nie sú citovo zainteresovaní a dokážu situáciu posúdiť racionálnejšie,“ uzatvára.