fbpx

Ficovi pristane na stole čoskoro nový malér: Armáda predčasných dôchodcov

Zdroj: FOTO TASR/Jakub Kotian, FREEPIK

Odchod do predčasnej penzie po 40 odpracovaných rokoch je pre budúcich dôchodcov obrovským lákadlom. Počet ľudí, ktorí v súčasnosti odchádzajú do predčasného dôchodku, však môže slovenskej ekonomike spraviť zásadný škrt cez rozpočet. 

Napriek tomu, že penzie čelili vysokej inflácií, je rok 2023 pre penzistov mimoriadne štedrý. A to pre vyššiu dôchodkovú hodnotu, z ktorej sa počíta výška dôchodku, dve veľké valorizácie (januárová 11,8 %, mimoriadna letná 10,6 %). Najnovšie zaťažila vláda štátnu aj schválením koncoročného mimoriadneho príspevku pre dôchodcov v sume 300 eur a na ceste je aj doriešenie 13. dôchodku či rodičovského bonusu.

Dôchodcovia mohli v roku 2023 prvýkrát odísť do penzie po 40 odpracovaných rokoch a mnohí z nich túto príležitosť aj využili. Sociálna poisťovňa zaznamenala v posledných týždňoch zvýšený záujem o predčasný dôchodok, informujú Topky.sk. V porovnaní s minulým rokom eviduje poisťovňa až 56 %-ný nárast v počte žiadostí.

Sociálna poisťovňa pripomína, že za každý mesiac, o ktorý odídete do penzie skôr, sa jeho výška zníži o 0,3 %. Penzia sa teda počas každých 30 dní odo dňa, keď vám na ňu vznikne nárok do dovŕšenia dôchodkového veku, zníži v závislosti od počtu odpracovaných rokov, píšu Hospodárske novinySME upozorňuje, že do odpracovaných 40 rokov sa nezapočítava obdobie štúdia ani evidencie na úrade práce.

Do dôchodku idú ľudia, ktorí o tom predtým neuvažovali

Europoslanec a odborník na dane a odvody Jozef Mihál sa vyjadril, že predčasný dôchodok vychádza finančne veľmi príťažlivo. Podľa neho ide o signál, že do predčasného dôchodku idú ľudia, ktorí by o tom inak neuvažovali. Patria sem najmä lepšie zarábajúci, ktorí majú vyššie dôchodky, informuje SME.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie