Slovenská pošta obmedzuje doručovanie zásielok kvôli výskytu slintačky a krívačky u hospodárskych zvierat na juhu západného Slovenska. Aké skupiny ľudí sa tieto opatrenia dotknú a ako sa zabezpečí doručenie zásielok?
Slovenská pošta reaguje na výskyt ochorenia
Na základe rozhodnutia Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb prijíma Slovenská pošta mimoriadne opatrenia, aby zabránila šíreniu nákazy. Informuje o tom denník Pravda.
„Doručovatelia a kuriéri Slovenskej pošty, s účinnosťou od 27. marca 2025, až do odvolania, nebudú doručovať poštové zásielky do objektov s chovom hospodárskych zvierat, v ktorých bol potvrdený výskyt slintačky a krívačky (aktuálne v obciach Medveďov, Ňárada, Baka, Lúč na Ostrove), “ uviedol hovorca Slovenskej pošty Martin Guzi.
Tie zásielky, ktoré sú určené pre dotknuté subjekty budú uložené na príslušnej pobočke pošty. O ich uložení budú adresáti informovaní prostredníctvom telefonického alebo elektronického oznámenia. Zásielky im budú doručené v súlade s bezpečnostnými opatreniami a pokynmi príslušných úradov.
Na Slovensku zatiaľ neboli zaznamenané žiadne nové prípady
Na Slovensku stále pretrvávajú štyri ohniská slintačky a krívačky, pričom neboli zaznamenané žiadne nové prípady. Z toho dôvodu neboli sprísnené ani mimoriadne veterinárne opatrenia prijaté v posledných dňoch. Sanácia na farme v Bake bola ukončená, zatiaľ čo na farme v Lúči na Ostrove sa bude pokračovať. Túto informáciu poskytol vo štvrtok (27. 3.) minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) po zasadnutí ústredného krízového štábu, píše TASR.
Ochorenie slintačky a krívačky (SLAK) môže byť prenášané aj divo žijúcimi párnokopytníky, ako sú jelene, srnky a muflóny, aj keď im samotným neohrozuje zdravie, iba prenášajú vírus.
Zákazy a opatrenia v súvislosti s ochorením
Vzhľadom na potvrdený výskyt tohto ochorenia je na celom území Slovenska zakázané premiestňovať hovädzí dobytok, kozy, ovce, ošípané a iné párnokopytníky. Tento zákaz sa týka aj zvierat v pohybe cez hraničné priechody s Maďarskom, no psy a mačky môžu cestovať.
Infikované zvieratá musia byť utratené, aby sa zabránilo ďalšiemu šíreniu nákazy. Očkovanie je možné, ale slúži len na zníženie vylučovania vírusu u už infikovaných zvierat, nie ako prevencia. V ohniskách nákazy platí zákaz vstupu nepovolaných osôb a každý, kto vstúpi, musí prejsť dezinfekčnou bránou alebo brodom.
Všetky chovy, ZOO, cirkusy a hromadné akcie zvierat musia byť uzavreté. Dezinfekčné opatrenia zahŕňajú brody minimálne 5 metrov dlhé a 20 cm hlboké, alebo iné dezinfekčné zariadenia. Na likvidáciu vírusu sa používajú rôzne dezinfekčné prípravky ako hydroxid sodný, sóda na pranie, kyselina citrónová alebo Savo. Pri práci s týmito prostriedkami sa odporúča nosiť ochranné oblečenie, rukavice a okuliare.