fbpx

Slovenská tajná služba vie špehovať mobil na diaľku. Cez Pegasus sa nabúrajú do každého mobilného telefónu

Ktorý mobilný operátor je najlepší? Zdroj: Freepik

Slovenská informačná služba vlastní špionážny softvér, ktorým sa dokáže nabúrať prakticky do každého mobilného telefónu. SIS, ale aj ďalšie bezpečnostné zložky, údajne majú možnosť vidieť všetok obsah mobilných telefónov a ďalších zariadení, počúvať zvuk cez mikrofón, zapnúť kameru či zaznamenávať polohu. Je možné, že ide o neslávne známy nástroj Pegasus. Informoval o tom Denník N.

Schopnosť úplného ovládnutie akéhokoľvek mobilného telefónu či iných zariadení získala pravdepodobne Slovenská informačná služba a možno aj ďalšie bezpečnostné zložky. Informáciu priniesol portál Denníku N, ktorému to potvrdili štyri rôzne zdroje s väzbami na bezpečnostnú komunitu.

Slovenské štátne orgány podľa ľudí z tohto prostredia iba nedávno kúpili nástroj na sledovanie mikrofónov, kamier aj displejov mobilných telefónov a na sťahovanie obsahu všetkých komunikačných aplikácií vrátane šifrovaných. Tieto zdroje hovoria hlavne o kontroverznom izraelskom IT riešení Pegasus.

V utorok to naznačil aj poslanec SaS Juraj Krúpa. „Máme tu Slovenskú informačnú službu (SIS), ktorej boli posilnené kompetencie, môže začať odpočúvať bez rozhodnutia súdu, dokonca si prednedávnom, pred nejakým časom, obstarali nové systémy, ktorými sa vedia nabúravať do telefónov, do elektronických zariadení, ktoré postupne spúšťajú,“ povedal Krúpa na tlačovke k problémom v polícii a k bombovým vyhrážkam školám.

Slovenská informačná služba nepotvrdila získanie softvéru Pegasus, no ani to nevyvrátila. „Metódy, formy a prostriedky spravodajskej činnosti vrátane informačno-technických prostriedkov sú utajovanou skutočnosťou. Z uvedeného dôvodu nie je možné vzhľadom na existenciu zákonnej prekážky poskytovať v tejto veci akékoľvek informácie,“ uviedla hovorkyňa Zuzana Morávková.

Softvér za milióny eur

Pegasus je jedným z najlepších sledovacích softvérov svojho druhu, pričom tvorcovia si zaň nechávajú náležite zaplatiť. Sledovanie jedného zariadenia môže podľa Denníka N stáť státisíce eur, takže poplatky za komplexné nasadenie služby môžu ísť do miliónov.

Nástroj využíva aj nezverejnené bezpečnostné diery v operačných systémoch, takže potenciálnu obeť nemusia ochrániť ani najnovšie aktualizácie. Obeť často ani nemá ako vedieť, že jej zariadenie bolo napadnuté. Ochrana pred takýmto útokom je preto mimoriadne náročná.

Aktivovaním mikrofónu dokáže Pegasus zmeniť mobilný telefón obete na odpočúvacie zariadenie. Taktiež sa dajú čítať SMS správy aj správy z komunikačných aplikácií, vrátane tých šifrovaných. Navyše by malo byť možné zariadenia na diaľku ovládať a vkladať doň cudzie údaje, ako napríklad kompromitujúce materiály.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie