Slovenské zdravotníctvo sa v nasledujúcich rokoch ocitne v bezprecedentnej personálnej kríze. Analýzy odborníkov ukazujú, že nedostatok zdravotníckeho personálu bude mať oveľa väčší dopad na fungovanie zdravotnej starostlivosti ako samotné finančné problémy.
Podľa najnovších odhadov by mohlo na Slovensku do roku 2045 chýbať takmer 7 000 zdravotných sestier, čo predstavuje alarmujúci stav.
Starnutie obyvateľstva zvyšuje požiadavky na systém
Ako upozornila Rada pre rozpočtovú zodpovednosť, dôvodom tohto vývoja je predovšetkým demografická zmena. Slovensko patrí medzi krajiny s rýchlo starnúcou populáciou, čo znamená, že sa výrazne zvýšia požiadavky na zdravotnú starostlivosť. Napríklad zdravotné výdavky na 55-ročného pacienta sú dvojnásobné oproti 25-ročnému a u seniorov nad 70 rokov dokonca štvornásobné.
Hlavným problémom je nedostatok sestier
Najväčší nedostatok sa týka zdravotných sestier. Približne po roku 2035 začne ich počet prudko klesať, keďže do dôchodku odíde silná generácia sestier, ktorá dnes tvorí chrbtovú kosť zdravotníckeho systému. Štatistiky naznačujú, že len 55-60 % absolventov stredných zdravotníckych škôl skutočne nastúpi do praxe, čo je nedostatočné na pokrytie potrieb.
„Ak by sme chceli tento deficit riešiť len zvýšením počtu absolventov, museli by sme ich každoročne vyškoliť takmer dvojnásobne viac, čo je v súčasných podmienkach prakticky nemožné,“ uvádzajú odborníci.
Situácia lekárov je stabilnejšia, ale nie ideálna
Na rozdiel od sestier je situácia lekárov mierne priaznivejšia. Počet lekárov v krajine mierne rastie a odliv odborníkov do zahraničia sa spomalil. Napriek tomu v zahraničí pracuje približne 4 000 slovenských lekárov, čo tvorí až pätinu všetkých lekárov na Slovensku. Prijímanie väčšieho počtu medikov na univerzity môže tento trend zmierniť, ale nerieši hlavný problém zdravotníctva.
Viacej študentov a lepšie podmienky
Jednou z ciest, ako problému, je zvýšenie počtu absolventov zdravotníckych škôl. Niektoré stredné zdravotnícke školy dokonca uvažujú o otvorení nových tried, čo by mohlo priniesť niekoľko stovák nových sestier ročne. Okrem toho rastúce mzdy zdravotníckeho personálu pomáhajú zvýšiť atraktivitu povolania.
Napriek týmto opatreniam však väčšina odborníkov upozorňuje, že bez komplexnej reformy zdravotníctva sa situácia nezlepší.
Benefity a flexibilita ako cesta k zlepšeniu
Niektorí odborníci navrhujú zmeny, ktoré by mohli pomôcť udržať zdravotných pracovníkov v systéme. Patria sem lepšie pracovné podmienky, flexibilná pracovná doba, možnosť administratívnej práce z domu, ako aj zvýšenie počtu pomocného personálu, aby sa zdravotníci mohli viac venovať pacientom.
Nedostatok sestier ohrozí celý zdravotný systém
Závery analýz RRZ hovoria jasne. Hlavným problémom budúceho zdravotníctva nebude nedostatok financií, ale nedostatok kvalifikovaných zdravotníkov, predovšetkým sestier. Ak sa nenájdu efektívne riešenia, dostupnosť zdravotnej starostlivosti sa v budúcnosti dramaticky zhorší, čo bude mať dopad na všetkých obyvateľov Slovenska.