fbpx

Slovensko bojuje s nezamestnanosťou. Vyčlenilo na ňu viac ako 300 miliónov eur

Reklama
Na snímke minister práce sociálnych vecí a rodiny SR Erik Tomáš (Hlas-SD). Zdroj: TASR - Pavol Zachar

Slovensko vyčlení viac ako 300 miliónov eur na projekty zamestnanosti pre znevýhodnených uchádzačov o zamestnanie a dlhodobo nezamestnaných. Oznámil to v pondelok minister sociálnych vecí Erik Tomáš (Hlas). Správu si všimol portál iDnes.cz.

„Hoci sa nezamestnanosť pohybuje okolo historických miním, stále existuje chronický problém s dlhodobo nezamestnanými ľuďmi. Chceme dosiahnuť, aby sa čo najviac ľudí, ktorí môžu pracovať, zamestnalo alebo bolo v pracovnom pomere,“ povedal Tomáš.

Prostredníctvom projektu skrášľovania miest a obcí sa bude môcť od apríla do konca tohto roka zapojiť do drobných prác 15 000 dlhodobo nezamestnaných ľudí. Za to budú dostávať mesačne spolu 86,80 eura k svojim doterajším sociálnym dávkam, ktoré sú už teraz podmienené odpracovaním určitého počtu hodín v rôznych programoch.

Ľudia, ktorí sú bez práce viac ako rok, tvorili dve pätiny zo zhruba 170 000 evidovaných nezamestnaných na Slovensku na konci minulého roka.

„Do konca kalendárneho roka bude môcť každá obec, každé mesto využiť dlhodobo nezamestnaných na to, aby naše obce a mestá boli čistejšie. Budú to stovky miest a obcí, ktoré budú mať z tohto projektu úžitok,“ povedal Jozef Božik, predseda Združenia miest a obcí Slovenska. Dodal, že dlhodobo nezamestnaní budú napríklad čistiť verejné priestranstvá alebo vykonávať drobné opravy.

Prostredníctvom samostatného projektu financovaného z fondov EÚ plánuje štát poskytovať stimuly na zamestnávanie znevýhodnených uchádzačov o zamestnanie, napríklad ľudí s nízkou kvalifikáciou alebo zdravotne postihnutých.

Miera nezamestnanosti na Slovensku v decembri minulého roka vzrástla na 3,88 % z novembrových 3,84 %. V predposlednom mesiaci minulého roka bola na najnižšej úrovni od začiatku roka 2021, odkedy sú k dispozícii údaje podľa súčasnej metodiky vykazovania nezamestnanosti.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie