Po niekoľkých týždňoch sa na naše územie opäť dostáva saharský prach, ktorý prinesie nielen znečistenie ovzdušia, ale aj zmenu počasia. Tá bude zahŕňať ochladenie a zrážky, ktoré prídu na začiatku budúceho týždňa. Očakáva sa aj nezvyčajný jav – „krvavý dážď“, ktorý Slovensko zasiahne už v utorok.
Saharský prach sám o sebe nie je priamo nebezpečný, no môže mať vplyv na zníženú viditeľnosť a spôsobiť problémy s dýchaním, najmä u ľudí trpiacich respiračnými ochoreniami. Tento jav vzniká počas búrok nad Saharou, keď sa do vzduchu dostáva veľké množstvo piesku. Vďaka silným vetrom sa tento prach následne dostáva až do Európy a do okolitých afrických krajín. Píše imeteo.sk.
Saharský prach vytvára oblačnosť, ktorá môže ovplyvniť predpokladané teploty, pričom teplota klesá v dôsledku zakrytého slnka. Sahara uvoľňuje každoročne od 60 do 200 miliónov ton minerálneho prachu do ovzdušia. V týchto dňoch, kvôli aktuálnym podmienkam nad severnou Saharou a tlakovej situácii, sa saharský prach dostáva aj nad Európu, vrátane Slovenska.
Podľa informácií portálu imeteo.sk sú aktuálne podmienky nad severnou Saharou a tlaková situácia také, že saharský prach sa postupne dostáva na územie Slovenska. Najväčšia koncentrácia tohto prachu sa očakáva v pondelok a utorok, pričom v utorok bude jeho zaťaženie najintenzívnejšie na celom území krajiny.
Krvavý dážď
Začiatok budúceho týždňa prinesie aj zmenu počasia. Po poslednom teplom a stabilnom dni v pondelok nastane ochladenie a s ním aj premenlivé počasie, ktoré sa vyznačuje častými zrážkami. Tieto zrážky nielen prinesú očakávanú vlahu, ale tiež spôsobia spomínaný krvavý dážď.
Tento jav nastáva, keď sa častice prachu zmiešajú s dažďom. Keď takýto „krvavý dážď“ dopadne na povrchy, zanechá za sebou žltý, oranžový až červený odtieň, ktorý pôsobí veľmi nápadne. Tento neobvyklý jav je najzreteľnejší na kapotách áut, záhradnom nábytku či parapetoch. Po jeho dopade je potrebné tieto miesta pravidelne umývať, pretože prach zanecháva na povrchoch špinavé škvrny, ktoré sa len ťažko odstránia.