Dovoz ruskej ocele do štátov EÚ je vyšší ako pred vojnou s Ukrajinou. Ohrození sú aj slovenskí výrobcovia ocele. Opozičné PS vyzýva premiéra Roberta Fica, aby oslovil ostatné krajiny na nielen okamžité zastavenie ruského dovozu ocele a oceľových polotovarov, ale aj ich úplný zákaz. O sankciách rozhoduje Rada EÚ, podľa europoslanca Martina Hojsíka by preto mal zákaz žiadať práve premiér Slovenska.
„Chceme dnes opätovne vyzvať premiéra Fica a celú slovenskú vládu, aby konečne konal aj v prospech Slovenska, aby vyzval ostatných európskych lídrov, takých, ktorí sa s ním ešte bavia, na urýchlený úplný zákaz dovozu ocele z Ruskej federácie a pomohol tak oceliarstvu nielen na Slovensku, ale aj v celej Európe,“ vyhlásil Hojsík na pondelkovej tlačovej konferencii.
Je podľa neho načase, aby premiér konečne zabojoval za skutočné ekonomické národno-štátne záujmy Slovenska. Namiesto toho, aby sa snažil o pokračovanie závislosti od ruských palív, by mal zatlačiť na úplný zákaz dovozu ocele z Ruska, myslí si podpredseda Európskeho parlamentu a člen predsedníctva opozičného PS Hojsík.
Mohli by sme vyrobiť viac
Aktuálne za rok príde do európskych krajín takmer 3,2 milióna ton ocele z Ruska, pričom spoločnosť US Steel vyrobila vlani okolo 3,5 milióna ton, ale jej kapacita môže byť o milión vyššia. Celkovo tento strategický priemysel, kde patrí aj spoločnosť Podbrezová, zamestnáva zhruba 8-tisíc ľudí. Práve tieto pracovné miesta môžu byť v budúcnosti ohrozené. Europoslanec Martin Hojsík argumentoval aj ochranou európskych oceliarov vrátane košického U. S. Steelu a Podbrezovej.
Kapacity na výrobu ocele sú v EÚ podľa neho dostatočné, niektorým producentom dokonca hrozí zatváranie. „My vieme nahradiť ruskú oceľ. Žiaľ, v súčasnosti podľa dát Eurostatu dovážame viac ocele, lebo je väčší podiel dovážanej ocele z Ruska, ako bol pred začiatkom vojny. Momentálne podiel ruskej ocele na dovážanej oceli je už 60 %. Myslím si, že toto je smer, ktorým sa naozaj nechceme uberať,“ doplnil europoslanec.
Stále vysoké kvóty pre Rusov
Pripomenul, že sankcie na dovoz ocele a oceľových výrobkov z Ruska boli síce prijaté medzi prvými, zároveň v nich však boli ponechané stále vysoké kvóty. „Povedzme si rovno, tieto kvóty podkopávajú európske a aj slovenské oceliarstvo a dovolím si povedať, že ohrozujú jeho budúcnosť. Oceliarstvo je pritom strategicky dôležitým sektorom a Európska komisia na jeho záchranu a rozvoj dokonca vypracovala samostatný akčný plán. A napriek tomu máme takúto obrovskú dieru,“ zhodnotil Hojsík s tým, že Rusko si vďaka vývozom na európsky trh zvyšuje svoju ekonomickú prosperitu.
Vláda sa tvári, že sa jej problémy oceliarskeho priemyslu netýkajú, myslí si poslanec a člen výboru pre financie a rozpočet Štefan Kišš z PS. „U. S. Steel, jeden z najväčších zamestnávateľov na Slovensku, by mohol profitovať z prísnejších kvót na dovoz ruskej ocele. To by prinieslo nové ekonomické príležitosti pre celé východné Slovensko. Prísnejšie sankcie voči Rusku by zároveň znamenali aj skorší koniec vojny, o ktorom vo vláde len veľa rozprávajú, ale nič preň nerobia,“ doplnil.
Podľa ukrajinského think-tanku GMK podľa Denníka N za tri roky od ruskej agresie voči Ukrajine najväčšia časť oceľových brám z Ruska končila v Belgicku. Ďalšími dovozcami sú Dánsko, Česko či Francúzsko.